Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Pietna spomienková akcia pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny

Pietna spomienková akcia pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny

Pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny sa 10. mája 2015 konala pietna spomienková akcia pri pamätníku československých letcov na vojenskom cintoríne v Brookwoode vo Veľkej Británii. Akciu zorganizovalo Združenie letcov slobodného Československa vo Veľkej Británii v spolupráci s Úradom pridelenca obrany SR a s Úradom pridelenca obrany ČR.

Za Veľvyslanectvo SR v Londýne sa aktivity zúčastnili zástupca veľvyslanca Imrich Marton a pridelenec obrany plk. Milan Gavlas. Na podujatí sa zúčastnili aj dvaja veteráni žijúci vo Veľkej Británii genmjr.v.v. Ivan Schwarz a plk.v.v. Arnošt Polák.
Pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny odovzdali zástupca veľvyslanca Imrich Marton a pridelenec obrany plk. Milan Gavlas obom veteránom pamätnú medailu k 70. výročiu Slovenského národného poslania a ukončenia druhej svetovej vojny, ktorú menovaným udelil minister obrany SR. Obdobné medaile odovzdali prítomným veteránom aj zástupca veľvyslanca ČR a pridelenec obrany ČR.

Následne boli položené vence k pamätníku československých letcov. Za slovenskú stranu položili veniec zástupca veľvyslanca a pridelenec obrany spolu s genmjr.v.v. Schwarzom. Pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, bola civilnej časti cintorína, kde sú pochovaní ďalší bývalí československí letci, zasadená smútočná vŕba. Akcia pokračovala malým občerstvením pre prítomných veteránov a ďalších účastníkov, ktoré pripravili Úrad pridelenca obrany SR spolu s Úradom pridelenca obrany ČR.