Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Premiere of a film by Veronika Homolová Tóthová called “Hands on the Glass“

Premiéra filmu Veroniky Homolovej Tóthovej „Ruky na skle“

26.6.2019 | Aktivity veľvyslancov | Krajania v zahraničí | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Spojené kráľovstvo

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne pripravilo 25. júna 2019  britskú premiéru filmu Veroniky Homolovej Tóthovej „Ruky na skle“. Celovečerný, z časti hraný dokument, zachytáva výrobu pamätníka vyrobeného symbolicky na Slovensku aj v Čechách. Jeho realizáciu iniciovali tzv. Wintonove deti. Dnes majú už vyše 80 rokov a uvedomili si, že chcú zanechať pamätník venovaný hrdinstvu rodičov, ktorí prijali neľahké rozhodnutie a poslali svoje deti do neznáma, v snahe uchrániť ich pred hrôzami nacizmu. Pamätník je vernou kópiou dverí od vagóna, ktorým sa deti z Česko-Slovenska viezli do Anglicka. Na skle dverí sú odtlačky lúčiacich sa rúk – z jednej strany detských ručičiek, z druhej strany rodičov.

               

Film mal v priestoroch kinosály veľvyslanectva ČR v Londýne dve premietania a divákom priniesol informácie o tom, ako sa tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny podarilo zachrániť 669 detí, ktoré odišli vlakmi do Anglicka. Ušli pred hrozbou nacizmu, keďže väčšina ich rodičov bola židovského vierovyznania. Veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák v príhovore zdôraznil hlboký humánny rozmer tejto záchrannej akcie. Svet sa o nej dozvedel len koncom 80-tych rokov minulého storočia. Známym sa tak stalo aj meno sira Nicholasa Wintona – posledného vtedy ešte žijúceho člena skupiny dobrovoľníkov, ktorí záchranu detí organizovali. Pripomenul, že samotný Nicholas Winton vždy zdôrazňoval, že záchranu neorganizoval sám. Vo filme sa spomínajú aj ostatní členovia skupiny, vrátane vedúcich osobností ako boli Marie Schmolková a Doreen Warrinerová.

               

Režisérka filmu Veronika Homolová Tóthová počas slávnostnej premiéry poukázala na skutočnosť, ako trpeli rodičia, ktorí odprevádzali svoje deti s veľkým sebazaprením. Lúčili sa s nimi so slovami, že sa čoskoro uvidia, väčšina detí však už svojich rodičov nikdy nevidela, zahynuli v koncentračných táboroch.

    

Na premietaní sa zúčastnili najbližší príbuzní sira Nicholasa Wintona, ktorí vznik dokumentu vysoko ocenili. Prítomných bolo 150 hostí, vrátane profesorky Gerty Vrbovej, bývalej manželky už nebohého Rudolfa Vrbu (na Slovensku sa o ňom nakrúca celovečerný film), ktorému sa podarilo utiecť z koncentračného tábora a vďaka jeho svedectvu sa celý svet po prvýkrát dozvedel pravdu o hrôzach v Osvienčime.

 

Veľvyslanci Slovenskej aj Českej republiky využili prítomnosť Lady Mileny Grenfell-Baines, jednej zo zachránených Wintonových detí a počas slávnostnej recepcie jej zablahoželali k 90. narodeninám, ktoré si tento rok pripomína. Samotní tvorcovia dokumentu „Ruky na skle“ sa príbehu jej rodiny venovali vo filme podrobnejšie. Za zmienku určite stojí, že svetovo uznávaný nemecký spisovateľ Thomas Mann bol zachránený a spolu so svojou rodinou mohol ujsť pred nacistickým prenasledovaním a odcestovať do Ameriky vďaka statočnosti a odhodlaniu otca lady Mileny, Rudolfa Fleishmanna.