Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Stretnutie štátneho tajomníka F. Ružičku s predstaviteľmi Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii

Stretnutie štátneho tajomníka F. Ružičku s predstaviteľmi Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii

7.4.2019

 

V nedeľu 7. apríla 2019 sa v priestoroch Veľvyslanectva SR v Londýne uskutočnilo stretnutie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Františka Ružičku s predstaviteľmi Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii.

 

Konzultácie štátneho tajomníka Ružičku s krajanmi sa týkali otázok postavenia slovenských občanov v Spojenom kráľovstve v súvislosti s brexitom a zaujímal sa o stav slovenskej komunity a o jej aktivity v oblasti vzdelávania detí Slovákov.

 

Predstaviteľom Asociácie sa prihovoril aj veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve Ľubomír Rehák, ktorý ocenil ich aktivity a snahy vzdelávať deti krajanov v slovenskom jazyku. Vedúci konzulárneho oddelenia Marek Murín odpovedal následne na otázky členov Asociácie týkajúce sa konzulárnej agendy.

 

Vo Veľkej Británii žije jedna z najpočetnejších a zároveň najviac sa aktivizujúcich krajanských komunít Slovákov v zahraničí. Veľvyslanectvo SR v Londýne v tejto súvislosti eviduje rastúci potenciál, ktorý sa prejavuje v aktivitách záujmových krajanských spolkov či vzdelávacích organizácií a združení. Potvrdením aktívneho krajanského života je aj predmetné rokovanie predstaviteľov slovenských víkendových škôl, ktoré pôsobia v nasledovných mestách: Peterborough, Cardiff, Bracknell, Londýn, Birmingham, Manchester, Bristol, Cambridge, Chatham, Brighton, Sheffield, Hemel Hempstead, Oxford a Edinburgh.

 

Išlo o prvé oficiálne výročné stretnutie Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii, s cieľom stanoviť stratégiu Asociácie, prerokovať jej právnu formu a stanoviť si úlohy v súvislosti so vzdelávaním detí Slovákov žijúcich v Spojenom kráľovstve.