Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Vernisáž výstavy Zuzany Hruškovej a Mareka Šulíka: Obyčajné fikcie, 16. 10. 2013

Vernisáž výstavy Zuzany Hruškovej a Mareka Šulíka: Obyčajné fikcie, 16. 10. 2013

Dňa 16. októbra sa na Veľvyslanectve SR v Londýne uskutočnila vernisáž výstavy Zuzany Hruškovej a Mareka Šulíka: Obyčajné fikcie, ktorú otvoril pán veľvyslanec Miroslav Wlachovský spoločne s kurátorkou Elisabettou Fabrizi.

Ako mnohé predošlé práce Hruškovej, tak sa aj téma súčasnej výstavy odvíja od každodennej fikcie. Zuzanine diela sú veľakrát založené na tajomnosti informácie. Podľa jej slov sa jedná niekedy o menšiu kriminalistickú analýzu. V Návštevníkovi / The Visitor (2003-2013) Zuzana počas niekoľkých rokov rituálne fotila byt svojich rodičov. Séria fotografií nám umožňuje vstúpiť do akejsi melanchólie a zúčastniť sa na plynutí času. Autorkine práce nás pozývajú do roviny objaviteľskej skúsenosti. Hruškovú vždy zaujímalo, ako ďaleko treba zájsť pri hľadaní. Nadchýna ju celý proces zúfalstva, ktorým človek musí prejsť pri hľadaní vlastnej pravdy. Tieto myšlienky skúma v najnovšej sérii fotografií v názvom Výpadok Elektriny / The Power Cut (2013). V sérii farebných fotografií z autentického peostredia paneláka a bytu na Orave, kde Zuzana vyrastala, sa opätovne prelínajú život a vlastná tvorba. Vo svojej niekoľkoročnej tvorbe Hrušková skúma procesy zvedavosti ako sa tvarujú v rámci sebarealizácie.
Deje sa tak aj v novovzniknutej interaktívnej inštalácii s názvom Observatórium /Observatorium (2013), ktorá obsahuje fotografický archív autorky. Inštalácia ponúka divákom šancu zúčasnenia sa na knižnom diele, ktoré bude publikované po ukončení výstavy.
V Obyčajných Fikciách sa jedná o spoluprácu s Marekom Šulíkom, slovenským režisérom a lektorom na VŠMU v Bratislave. Šulíkova filmová tvorba sa sústreďuje na sociálne témy. Snaha o Rekonštrukciu Spomienok sú miznúcim obrazom jednotlivých rodín žijúcich v pamätiach ľudí. V dlhotrvajúcom projekte Rodinné Archívy (2005-súčasnosť) autor zozbieral 8mm filmové záznamy z rôznych zdrojov; projekt začal vznikať v roku 2005 nájdením starého kufra obsahujúceho sklenné negatívy so zábermi neznámej rodiny. Nečitateľné záznamy nám predstavujú novú realitu, kde pocit amnézie ruka v ruke s nejasnosťou umožňujú divákom vytvoriť vlastný príbeh.

Výstava bude v roku 2014 putovať do Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku na Slovensku.
Projekt je podporený Arts Council England.