Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Vrba-Wetzler Memorial projekt

Vrba-Wetzler Memorial projekt

ZÚ Londýn v spolupráci s českým veľvyslanectvom predstavil v pondelok 2. februára v priestoroch veľvyslanectva projekt Vrba-Wetzler Memorial pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.
Nultý ročník tohto projektu/pochodu sa konal v auguste 2014 z Osvienčimu do Žiliny po trase dlhej 140 km. Trasa tohto pochodu nie je náhodná, ale ide o trasu, ktorá sa snaží kopírovať cestu úteku dvoch mladých slovenských Židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo v apríli 1944 utiecť z koncentračného vyhladzovacieho tábora Auschwitz II – Birkenau. Tento spomienkový projekt inicioval Fedor Gál v spolupráci s českou pobočkou Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem a jeho cieľom je vytvoriť tradíciu, ktorá by sa konala každý rok.

Čin týchto dvoch mladých židovských väzňov bol výnimočný, pretože sa im podarilo priniesť svetu pravdivé svedectvo o tom, čo sa v skutočnosti dialo so židovskými transportmi smerom „na východ“. Ich motívom nebola osobná sloboda, utiekli z táboru smrti preto, aby podali správu, aby varovali, burcovali a volali o pomoc západných spojencov, svetové mocnosti, cirkev a ovplyvnili svetovú verejnú mienku, ktorá nechcela uveriť tomu, že by nacisti mohli byť až tak krutí. Smutnou skutočnosťou je fakt, že ani ich čin ďalšie deportácie židovských obyvateľov nezastavil. Správa Vrbu a Wetzlera (The Auschwitz Protocols) sa nakoniec na verejnosť predsa len dostala a vytrvalý nátlak spojencov, západných médií i osobní list pápeža Pia XII. maďarskému admirálovi Horthymu znamenal v konečnom dôsledku záchranu takmer 200 tisíc maďarských židov. Nikomu inému v histórii holokaustu sa nepodarilo zachrániť toľko ľudí a preto právom môžeme Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu nazývať hrdinami.

Večer otvoril veľvyslanec SR v Londýne Miroslav Wlachovský za účasti Gerty Vrbovej, manželky zosnulého Alfreda Vrbu žijúcej v Londýne, Tomáša Radila, priateľa R. Vrbu a jedného z mála, kto prežil Osvienčim a manažéra projektu Mojmíra Kallusa. Záverečné slová predniesol český veľvyslanec v Londýne Michael Žantovský. Spomienkový večer sa stretol s veľmi pozitívnou odozvou u vyše 90 prítomných hostí, ktorí vysoko ocenili dôležitosť nezabudnúť a pripomínať si toto neľahké obdobie ľudskej histórie.

Bližšie informácie o projekte, dokumentárnom filme z prvého pochodu od Zuzany Piussy, možnosti osobne prispieť na dobrú vec a ďalšom pripravovanom pochode v auguste 2015, je možné nájsť na novo zriadenej webovej stránke www.vrbawetzler.eu.