Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Príhovor

Vážení návštevníci,
vitajte na internetovej stránke Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne. Nájdete tu základné informácie o nás, našom poslaní, jednotlivých súčastiach veľvyslanectva a ich činnosti. Sú tu tiež odkazy na sociálne siete, kde uverejňujeme aktuálne informácie a oznamy, týkajúce sa našich aktivít, alebo súvisiace so Slovenskom, či so slovenskými občanmi v Británii.

Spojené kráľovstvo spája so Slovenskom strategické partnerstvo a spojenectvo. Prvým vyslancom Československej republiky v Londýne bol Slovák Štefan Osuský. Počas druhej svetovej vojny, keď v Londýne sídlila naša exilová vláda, sa mnoho slovenských a českých letcov vyznamenalo v bitke o Britániu. V bojoch o slobodnú a demokratickú Európu veľa z nich položilo svoje životy. Británia bola jedným z útočísk našich emigrantov unikajúcich pred prenasledovaním po dramatických rokoch 1938, 1948 či 1968.

Vstupom Slovenska do Európskej únie v roku 2004 sa otvoril priestor aj pre voľný pohyb osôb medzi oboma krajinami. Významný počet slovenských občanov, žijúcich vo Veľkej Británii kladie zvýšené nároky na úroveň konzulárnych služieb a ochrany našich občanov zo strany veľvyslanectva.

Dobrá politická spolupráca medzi Slovenskom a Britániou sa prejavuje ako v pravidelných politických kontaktoch, tak aj v rastúcej obchodno-ekonomickej spolupráci. Dôležitou úlohou veľvyslanectva je stimulovanie vzájomného obchodu, investícií a cestovného ruchu, ale aj kultúrna, športová, vedecká a akademická spolupráca. Mnohé povzbudivé príbehy Slovákov v Británii či Britov na Slovensku sú konkrétnym svedectvom zbližovania našich národov v jednotnej Európe.
Ak vám na našich stránkach budú niektoré informácie chýbať, s dôverou sa na nás obráťte – radi zodpovieme na vaše individuálne otázky. Pomôžte nám prosím tiež formovať obsah našich stránok a informácií tak, aby boli pre vás vždy užitočné a príťažlivé.

Ľubomír Rehák, veľvyslanec
Dátum poslednej aktualizácie: 2015-11-28 23:21:12.679 Dátum vytvorenia: Tue Sep 12 08:29:10 CEST 2006