Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Lajčák: “Great Britain remains close political, security and trade partner”

M. Lajčák: „Veľká Británia zostáva blízkym politickým, bezpečnostným aj obchodným partnerom“

3.3.2017 | Aktivity ministra | Spojené kráľovstvo

Postupnosť krokov, ktoré plánuje Londýn v súvislosti so svojím odchodom z EÚ, ale aj minimalizácia negatívnych dopadov brexitu na občanov Únie žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii – vrátane občanov SR – boli hlavnými témami dnešného (3. marca) stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s britským ministrom vlády pre brexit Davidom Davisom. 

 

Britský minister informoval o predstavách a plánoch vlády v Londýne o ďalšom usporiadaní vzťahov s EÚ po aktivovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, ku ktorému by malo dôjsť pravdepodobne koncom tohto mesiaca. M. Lajčák vyslovil očakávanie, že rokovania o vystúpení Veľkej Británie z EÚ budú konštruktívne a pragmatické a povedú k urýchlenej dohode, ako aj to, že práva občanov EÚ budú na britských ostrovoch naďalej garantované. 

 

„Zastávame názor, že rokovania by mali prebiehať výlučne medzi EÚ a Veľkou Britániou, a nie na individuálnej úrovni medzi Londýnom a jednotlivými členskými štátmi. Naším záujmom je zachovať jednotu EÚ. Po vašom odchode z EÚ budú mať naše vzájomné vzťahy pochopiteľne odlišný základ, Veľká Británia však naďalej zostane jedným z našich najbližších politických, bezpečnostných aj obchodných partnerov,“ povedal M. Lajčák a konštatoval, že aj po odchode Veľkej Británie z EÚ zostávame spojencami a susedmi, ktorí zdieľajú jeden geopolitický, bezpečnostný a ekonomický priestor. Je tak naším spoločným záujmom i naďalej spoločne napomáhať prosperite a bezpečnosti Európy.

Minister Miroslav Lajčák a minister vlády Veľkej Británie pre brexit David Davis. Minister Miroslav Lajčák a minister vlády Veľkej Británie pre brexit David Davis. Minister vlády Veľkej Británie pre brexit David Davis počas rokovania s ministrom Miroslavom Lajčákom. Minister vlády Veľkej Británie pre brexit David Davis počas rokovania s ministrom Miroslavom Lajčákom. Rokovanie ministra Miroslavava Lajčáka a ministra vlády Veľkej Británie pre brexit Davida Davisa. Rokovanie ministra Miroslavava Lajčáka a ministra vlády Veľkej Británie pre brexit Davida Davisa.