1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Aktualizované 22.08.2022
Publikované 10.05.2022

V Slovinsku je dobrá cestná sieť. Počas hlavnej letnej turistickej sezóny (júl, august) je každoročne zaznamenaný zvýšený počet cestujúcich cez slovinsko-chorvátsku hranicu. V dňoch najväčšej špičky (piatok, sobota, nedeľa) sa často tvoria kolóny (dopravné nehody, obmedzenia na diaľničných úsekoch z dôvodu opravy ciest, kontroly na slovinskej-chorvátskej hranici) na hlavných dopravných ťahoch medzi Slovinskom a Chorvátskom. Slovinsko sa nachádza v Schengenskom priestore, prechod cez hranice je bez problémov a bez kontrol. Neplatí pre hraničné priechody s Chorvátskom, kde hraničná polícia kontroluje doklady pri oboch smeroch. Na prechod z/do Chorvátska je nutné používať iba medzinárodné hraničné priechody. Za použitie malých hraničných priechodov určených pre malý pohraničný môže byť slovinskou políciou udelená pokuta. 

Hraničné priechody medzi Slovinskom a Chorvátskom určené pre medzinárodný tranzit

Slovinská republika spustila 1. februára 2022 systém elektronických diaľničných známok pre osobné motorové vozidlá (trieda 1, 2A, 2B). Týmto dňom sa zároveň skončila platnosť všetkých diaľničných známok vo forme nálepky pre osobné motorové vozidlá. Pre motorové vozidlá s max. nosnosťou nad 3,5 tony (ťažké vozidlá) platí v Slovinsku elektronický mýtny systém DrasGo. 


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane upozorňuje slovenských občanov na existenciu podvodných neoficiálnych stránok, na ktorých je možné zakúpiť elektronickú diaľničnú známku.

Slovinské diaľničné známky je možné oficiálne, v súlade so zákonom, zakúpiť len prostredníctvom oficiálnej webovej stránky.

 

Základné dopravné predpisy:

  • Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na rýchlostnej ceste 110 km/h a na diaľnici 130 km/hod,
  • Pokuty za prekročenie rýchlosti v Slovinsku sú v priemere vyššie ako na SR,
  • Pri nezaplatení pokuty slovinskí policajti zvyknú odobrať vodičský preukaz alebo doklad totožnosti ako zábezpeku zaplatenia pokuty. Pri zaplatení na mieste je cena polovičná,
  • Maximálna koncentrácia alkoholu v krvi je 0,5 ‰ v prípade, že vodič nejaví zmeny správania ktoré by mohli mať vplyv pri riadení vozidla. Výnimkou sú profesionálni vodiči, vodiči nákladnej dopravy, vodiči autobusov, vodiči prepravujúci skupinu deti a podobne ,ktorí majú toleranciu alkoholu v krvi 0,00 ‰,
  • V Slovinsku platí celoročné povinné svietenie vozidiel.

 
Aktuálne tarify 
 
V prípade poruchy motorového vozidla je k dispozícii pomoc Automobilového zväzu Slovinska (www.amzs.si, e-mail: info.center@amzs.si) na telefónnom čísle 1987 alebo 00386 1 5305300.
 
V Slovinsku sú pomerne časté stacionárne radary, ako aj meranie prostredníctvom neoznačených policajných vozidiel.
 
Ceny
Pohonné hmoty: ceny za benzín a naftu sú mierne nižšie ako v Slovenskej republike.