Doklady k žiadosti o víza

Obsah na tejto stránke
    Aktualizované 05.04.2023

    Podanie žiadosti o schengenské vízum 

    Pred podaním žiadosti o vízum na veľvyslanectve/vízovom centre (VFS Global) je žiadateľ povinný vyplniť elektronickú žiadosť o vízum a rezervovať si termín prostredníctvom emailu vízového centra alebo telefonicky pre osobné podanie žiadosti na veľvyslanectve.

    Žiadatelia o vízum pri podaní žiadosti sú povinní odovzdať odtlačky desiatich prstov. Odtlačky prstov sa snímajú raz za 59 mesiacov, s výnimkou nižšie uvedených prípadov.

    Hoci žiadateľ o vízum v minulosti odtlačky odovzdal, odtlačky žiadateľa sa musia zosnímať opakovane v prípade:

    • pochybností o totožnosti žiadateľa; 
    • ak nie je možné odtlačky získať z predchádzajúcej žiadosti o vízum nachádzajúcej sa vo vízovom informačnom systéme;
    • ak nízka kvalita v minulosti zosnímaných odtlačkov prstov uložených vo vízovom informačnom systéme neumožňuje ich použitie v novej žiadosti.

    Od povinnosti podrobiť sa zosnímaniu odtlačkov prstov rúk sú oslobodené nasledovné kategórie osôb:

    • deti mladšie ako 12 rokov; 
    • osoby, ktorým je fyzicky nemožné odobrať odtlačky prstov; 
    • hlavy štátov alebo predsedovia vlád a členovia národných vlád sprevádzaní manželkami alebo manželmi, a členovia ich oficiálnej delegácie, ak sú na oficiálny účel pozvaní vládou členského štátu alebo medzinárodnými organizáciami.

     

    Všeobecný zoznam dokladov predkladaných k žiadosti

    Tento zoznam vám pomôže pripraviť potrebné doklady na účel podania žiadosti o vízum.

    Upozorňujeme, že Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Minsku môže požadovať predloženie ďalších dokumentov alebo informácií alebo vás pozvať na osobný pohovor, ak je to nevyhnutné pre rozhodnutie o vašej žiadosti. Predloženie nižšie uvedených dokladov nezaručuje automatické udelenie víz. 

    1

    Úplne vyplnená a podpísaná žiadateľom (2 podpisy, v odseku 37 a na poslednej strane). Žiadosť  sa vypĺňa latinkou. 

    Za maloletých  podpisuje osoba vykonávajúca rodičovské práva a povinnosti alebo zákonný zástupca.
    2

    Cestovný  pas platný po dobu najmenej troch mesiacov po skončení platnosti požadovaného víza a predpokladanom dátume odchodu zo schengenského priestoru, ktorý obsahuje najmenej dve prázdne stránky s nadpisom viza a bol vydaný nie viac ako pred desiatimi rokmi.

    Žiadateľ zároveň predkladá kópiu dátových strán cestovného pasu žiadateľa.
    3

    Fotografia zodpovedajúca požiadavkám ICAO,  farebná s rozmermi 3,5 x 4,5 cm, na svetlom pozadí.
    4

    Poistenie pokrývajúce celú dobu pobytu alebo prvú plánovanú cestu, platné pre všetky krajiny schengenského priestoru.

    Poistenie musí zahŕňať všetky náklady, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s repatriáciou zo zdravotných dôvodov, z dôvodov naliehavého lekárskeho ošetrenia, naliehavej nemocničnej liečby alebo úmrtia  žiadateľa počas pobytu.

    Požadované minimálne poistné krytie je 30 000 eur.
    5

    6

    • Kópia rodného listu
    • Súhlas rodičov alebo zákonných zástupcov s vycestovaním do zahraničia s úradne overeným podpisom je nutný len v prípade, že mladiství necestujú v sprievode oboch rodičov/zákonných  zástupcov. Výnimkou je rodič, ktorý má výhradné rodičovské práva (t. zn., ak druhý rodič zomrel alebo bol pozbavený rodičovských práv) - v tomto prípade sa predkladá úmrtný list alebo rozhodnutie súdu.
    • Kópia platného udeleného schengenského víza rodiča sprevádzajúceho maloletého, ak bolo vízum udelené oddelene;
    • Ak sa meno a priezvisko rodiča či rodičov líši od mena a priezviska uvedeného v rodnom liste maloletej osoby, rodič či rodičia predložia ďalšie doklady (sobášny list, súdny príkaz alebo akýkoľvek iný doklad preukazujúci zmenu mena alebo priezviska a potvrdzujúci vzťah rodiča či rodičov s maloletou osobou).
    7

    • potvrdenie zamestnávateľa, ktoré obsahuje tieto údaje:
      pracovná pozícia zamestnanca, 
      dátum začiatku a dátum ukončenia zamestnania, ak je to relevantné,
    • výplatné pásky za posledné tri mesiace.
    8

    • potvrdenie o registrácii,
    • posledné daňové priznanie
    9

    doklad o zápise do školy alebo na univerzitu alebo študentský preukaz.
    10

    preukaz dôchodcu
    11

    Doklad preukazujúci väzbu žiadateľa na Bielorusko (t.j. sobášny list, rodný list, úmrtný list, dôkaz o vlastníctve majetku) a dostatočné finančné prostriedky na cestu, ako aj prípadne kópia pracovnej knižky s osobnými údajmi a stránkami, na ktorých sú uvedené zamestnania držiteľa počas minimálne posledných troch rokov.
    12

    • Doklad preukazujúci legálny pobyt na území Bieloruskej republiky (napr. povolenie na pobyt, dlhodobé vízum alebo registrácia OGIM-u), platný po dobu najmenej troch mesiacov po plánovanom návrate zo schengenského priestoru.
    • V prípade osôb, ktoré nemajú stále bydlisko na území Bieloruskej republiky - dôkaz legálneho pobytu na území Bieloruskej republiky a odôvodnenie podania žiadosti o vízum v Bieloruskej republike, a nie v krajine stáleho bydliska.
    13

    Občania tretích štátov Bangladéš, Bielorusko, Irán, Maroko, Pakistan, Vietnam - predkladajú k žiadosti policajné overené pozvanie, bez ohľadu na účel cesty.
    14

    Doklady potvrdzujúce finančné zabezpečenie žiadateľa nesmú byť vydané viac ako 30 dní pred podaním žiadosti.

    Požadovaná suma finančného zabezpečenia 56 euro/deň. 

    Finančné zabezpečenie je potrebné zdokladovať predložením nasledujúcich dokumentov:

    • potvrdenie o zamestnaní s uvedením výšky príjmu za posledné 3 mesiace; 
    • originál výpisu z bankového účtu s uvedením zostatku v deň podania žiadosti za posledné tri mesiace;

    alebo 

    • potvrdenie o finančnom sponzorstve treťou osobou (napr. pozvanie overené cudzineckou políciou Slovenskej republiky; sponzorský list a jeden z vyššie uvedených dokladov vydaných na meno sponzora). Pokiaľ finančné zabezpečenie žiadateľ pokrýva pozývateľom, je potrebné uviesť túto skutočnosť v pozvaní. 
    15

    Dopravné zabezpečenie cesty (spiatočné cestovné lístky, letenky).

    V prípade, ak žiadateľ cestuje motorovým vozidlom, predkladá kópiu vodičského preukazu a technického preukazu a itinerár cesty.
    16

    V prípade nejasností môže veľvyslanectvo požadovať predloženie dodatočných dokladov týkajúcich sa cesty žiadateľa. 

    Rodinní príslušníci občanov únie

    Vyššie uvedený zoznam dokladov predkladaných k žiadosti o vízum sa nevzťahuje na rodinných príslušníci občanov únie (EÚ, EHP a Švajčiarsko). Rodinným príslušníkom občanov únie sa víza udeľujú v zjednodušenom režime. 

    Upozornenie

    Rodinní príslušníci občanov Slovenskej republiky sa pre účel vydania víza nepovažujú za rodinných príslušníkov občanov únie, okrem výnimiek stanovených zákonom.

    Podrobné informácie o kategóriách osôb, na ktoré sa vzťahuje zjednodušený režim vydávania víz „rodinným príslušníkom občanov Únie“ a podmienky udelenia víz týmto osobám nájdete na stránke v časti “rodinní príslušníci občanov Únie“.

    Proces podania žiadosti o vízum

    Kto môže podať žiadosť o vízum 

    • Žiadateľ osobne. 

    Ak sa na žiadateľa nevzťahuje povinnosť odovzdať odtlačky prstov, alebo ak odtlačky prstov žiadateľa boli v požadovanej kvalite zosnímané počas 59 mesiacov a nachádzajú sa vo vízovom informačnom systéme, môžu žiadosť o vízum za žiadateľa podať: 

    • V prípade spoločnej cesty môže za celú rodinu podať žiadosť jeden z jej členov. Pri podaní žiadosti predloží dôkaz o príbuzenskom vzťahu.
    • V prípade športového, kultúrneho alebo vzdelávacieho účelu cesty môže za skupinu, ktorá cestuje spoločne (napr. športové tímy, tanečné skupiny a spevácke súbory, účastníci školských výletov), podať žiadosti o vízum zástupca vysielajúcej organizácie alebo inštitúcie. Pri podaní žiadosti predloží poverenie na podanie žiadosti vydané oprávneným zástupcom vysielajúcej organizácie.
    • Oprávnený zástupca cestovnej kancelárie môže podať žiadosti za klientov cestovnej kancelárie.

    Upozornenie

    Ak žiadateľ nepodal žiadosť o vízum osobne, môže byť následne pozvaný na pohovor za účelom podania vysvetlenia k predloženým dokladom a okolnostiam plánovanej cesty.