For the proper operation of the portal you need to have javascript is enabled in your browser.

Skip to Content

Новости

Back

Stretnutie veľvyslanca P. Priputena s M. Gorbačovom

Stretnutie veľvyslanca P. Priputena s M. Gorbačovom

4.2.2016 | Aktivity veľvyslancov

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Peter Priputen sa v stredu (3. februára 2016) stretol s niekdajším predsedom Najvyššieho sovietu ZSSR a generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michailom Gorbačovom, neskorším prvým a posledným prezidentom ZSSR.

Stretnutie sa uskutočnilo v moskovskom sídle „Fondu Gorbačova“ za účasti riaditeľa Slovenského inštitútu v Moskve Jána Šmihulu.  Iniciátor a hlavný predstaviteľ politiky  „perestrojky“ a „glasnosti“ M. Gorbačov hovoril o reformnej politike prestavby, ako aj svojom úsilí ukončiť rozdelenie Európy: „mnohí ma kritizujú, že pod mojim vedením Sovietsky zväz odovzdal Poľsko, odovzdal Československo a tak ďalej. My sme ich však neodovzdali nikomu cudziemu, my sme Poľsko odovzdali Poliakom a Československo sme odovzdali Čechom a Slovákom. Dali sme im právo slobodnej voľby ich ďalšej orientácie“.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier sa dotkol aj aktuálnej situácie doma i vo svete, pričom zdôraznil: „história aj politika nás učia, že Európa nebude stabilná a prosperujúca, keď takou nebude aj Ruská federácia. Keď bude zle v Rusku, nebude sa dariť celej Európe“.

Počas rozhovoru M. Gorbačov vyzdvihol aj svoj veľmi blízky vzťah k Slovensku, s ktorým ho spája rodinná história. Jeho otec na konci II. svetovej vojny oslobodzoval územie dnešného Slovenska a v bojoch pri Košiciach utrpel zranenie. Veľvyslanec P. Priputen poďakoval M. Gorbačovovi za jeho historický vklad k dosiahnutiu mieru a stability v Európe. Vysoko vyzdvihol jeho reformné úsilie, bez ktorého by nedošlo k pádu „Železnej opony“ a v konečnom dôsledku by sa neosamostatnila ani Slovenská republika.

Riaditeľ J. Šmihula sa poďakoval M. Gorbačovovi osobne, ako aj jeho Fondu, za aktívnu a ústretovú spoluprácu pri organizovaní výstavy dokumentárnej fotografie k 30. výročiu začatia prestavby, ktorú spoločne zorganizovali v Slovenskom inštitúte v Moskve v marci 2015 pod názvom „Glasnosť“.