Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Bezpečnostná situácia

Rusko

Celkovú bezpečnostnú situáciu v Rusku možno hodnotiť ako stabilnú, zložitejšia situácia je v oblasti kaukazských republík Čečenská republika, Severné Osetsko (hranica s Gruzínskom), Dagestan, Ingušsko. V prípade cesty do týchto oblastí sa odporúča zvýšená opatrnosť. 

Odporúčame dodržiavať niektoré zásady, ktoré môžu zvýšiť úroveň osobnej bezpečnosti návštevníkov Ruska v ubytovacom zariadení a na verejných priestranstvách:

  • nenechávajte v ubytovacom zariadení dôležité dokumenty a cenné veci;
  • budte ostražití, ak sa vraciate do ubytovacieho zariadenia v nočných hodinách;
  • budte ostražití v hromadných dopravných prostriedkoch a na miestoch s vysokou koncentráciou osôb;
  • zvlášť pozorným treba byť vo vchodoch do domov a výťahov, kde sa realizuje najviac okradnutí (nenastupujte do výťahu s podozrivými osobami);
  • rozumné pre cudzinca je chodiť po meste v sprievode inej osoby (ruského partnera, priateľa, kolegu);
  • noste so sebou konverzačnú príručku alebo zoznam základných ruských výrazov pre prípad vzniku akýchkoľvek nepredvídaných situácií;
  • ak zmeníte väčšiu sumu peňazí, nechoďte s ňou rovno nakupovať na trhoviská a do veľkých nákupných centier, ale si väčšiu časť odložte na bezpečné miesto;
  • nenechajte sa prekvapiť zvýšenou prítomnosťou bezpečnostných zložiek vo veľkých mestách. Napr. v Moskve sú početnými hliadkami zabezpečené skoro všetky kultúrne a historické pamiatky a budovy. Počítajte s tým, že Vás pri východe z podzemnej dráhy môžu zastaviť policajné zložky s požiadavkou, aby ste im ukázali obsah batožiny. Nehádajte sa s nimi a poslúchnite - robia to aj pre vašu bezpečnosť.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 26/04/2018

Arménsko

Na území Arménska neexistujú oblasti neprístupné pre cudzincov a pobyt na celom území krajiny je bezpečný. Okradnutia a lúpežné prepadnutia cudzincov v Arménsku nie sú časté, napriek tomu sa neodporúča turistika v oblasti Náhorného Karabachu a na území Azerbajdžanu obsadeného Arménskom.

Azerbajdžan

Oficiálne nie je potvrdená zvýšená možnosť teroristických útokov. Oblasť Náhorného Karabachu je pre turistov neprístupná a je vojensky uzatvorená. Do oblasti Nachičevanu je možné cestovať len letecky. Pri ubytovaní v hoteli je však, v záujme vlastnej bezpečnosti, potrebné preveriť si skutočnosť, či do ubytovacieho zariadenia nemajú nekontrolovaný prístup aj iné osoby okrem hotelových hostí. Ohniskom lokálnych nepokojov je najmä Náhorný Karabach.