Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Informácie pre motoristov

Rusko

Pri ceste súkromným motorovým vozidlom je potrebné mať malý technický preukaz, vodičský preukaz a doklad o poistení motorového vozidla. Pre vedenie motorových vozidiel je v Rusku uznávaný slovenský vodičský preukaz, môže sa však stať, že od vás bude dopravný policajt požadovať aj predloženie jeho prekladu do ruského jazyka.  


Na mnohých čerpacích staniciach musíte pred čerpaním v pokladni zahlásiť, z ktorého stojana budete čerpať, koľko litrov a dopredu zaplatiť. Až potom Vám bude umožnené tankovať. Pri tankovaní plnej nádrže sa vyberá vopred záloha. Preplatok Vám vrátia po načerpaní paliva. Pohonných hmôt je dostatok, tak benzínu (aj bezolovnatého) ako aj nafty. Osobitným miestnym špecifikom je skutočnosť, že na niektorých čerpacích staniciach je k dispozícii iba jeden druh benzínu, napr. 95 oktánový, ktorý je medzi ruskými motoristami najpoužívanejší.

 

Osobitnú pozornosť venujte cestnej premávke. Šoféri v Rusku jazdia agresívne, niekedy nedávajú prednosť, nepoužívajú smerovky a občas nerešpektujú ani svetelné značenie. 


Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, ste povinní počkať na príchod príslušníkov dopravnej polície (čo môže trvať v závislosti od miesta nehody aj niekoľko hodín). 


Tolerancia pre vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je 0,16 prom. v dychu, 0,35 prom. v krvi.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 17/04/2018