Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Zasadnutie zmiešanej komisie a poľnohospodárska výstava v ruskej Astracháni, 12. -13. 01. 2012

Zasadnutie zmiešanej komisie a poľnohospodárska výstava v ruskej Astracháni, 12. -13. 01. 2012

S cieľom realizácie „Protokolu o hospodárskej spolupráci medzi Ministerstvom hospodárstva SR a vládou Astrachánskej oblasti RF“, ktorý bol podpísaný počas júlovej návštevy gubernátora Astrachánskej oblasti Alexandra A. Žilkina na Slovensku, hostilo v dňoch 12.-13. októbra ruské mesto Astracháň prvé zasadnutie zmiešanej Komisie pre hospodársku spoluprácu. Návšteva slovenskej delegácie vedenej štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR Dušanom Petríkom, za účasti štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Štefana Adama a veľvyslanca SR v RF Jozefa Migaša, začala prijatím u gubernátora Žilkina.

Počas oficiálnych stretnutí a rokovaní zmiešanej komisie predstavitelia oboch strán deklarovali záujem o zintenzívnenie vzájomnej spolupráce, a to primárne v oblasti poľnohospodárstva, chovu hospodárskych zvierat, potravinárstva a stavebníctva. V rámci konkrétnych projektov, ktoré boli počas rokovaní dohodnuté, najväčšie možnosti aktuálne predstavuje rozšírenie chovu slovenských plemien hospodárskych zvierat v Astrachánskej oblasti a spolupráca v oblasti lodiarskeho priemyslu. Dôležitou súčasťou by mala byť aj spolupráca v oblasti vzdelávania a výmeny expertov – poľnohospodárov, k čomu má prispieť najmä dohoda o spolupráci medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre a Astrachánskou štátnou univerzitou. Obe strany sa zhodli, že potenciál vzájomnej spolupráce do budúcna je ešte oveľa väčší. Ako perspektívne boli identifikované aj ďalšie oblasti ako napríklad rozvoj cestovného ruchu. Astrachánsku oblasť navštívila aj skupina slovenských podnikateľov, ktorí mali možnosť prezentovať svoju činnosť a ponuku ruským partnerom a prediskutovať s nimi možnosti potenciálnej spolupráce. S cieľom uľahčiť slovenským podnikateľom ich presadenie sa na tomto perspektívnom regionálnom trhu, plánuje priamo v Astracháni zriadiť svoju pobočku Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Rokovania zmiešanej komisie zavŕšili jej predsedovia – štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Dušan Petrík a predseda vlády Astrachánskej oblasti Konstantin A. Markelov - podpisom spoločného protokolu, v ktorom identifikovali konkrétne oblasti rozvoja vzájomnej spolupráce a jednotlivé projekty, prostredníctvom ktorých sa táto spolupráca bude realizovať.

V rámci programu návštevy Astrachánskej oblasti sa slovenskí predstavitelia zúčastnili na slávnostnom otvorení XI. ročníka Astrachánskej medzinárodnej výstavy plemenného chovu dobytka, na ktorej bola zastúpená a prezentovaná aj SR. V expozícii typickej slovenskej koliby bol návštevníkom výstavy priblížený tradičný spôsob života a práce na slovenských salašoch. Súčasťou slovenského príspevku bola tiež prezentácia slovenských plemien hovädzieho dobytka, o ktoré je v agrosektore Astrachánskej oblasti momentálne veľký záujem.