Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Doprava

Rusko

Do Ruska (predovšetkým do Moskvy) prilietajú denne stovky medzinárodných letov z celého sveta. Medzi Bratislavou a Moskvou v súčasnosti existuje priame letecké spojenie, zabezpečované spoločnosťou Pobeda. Pre občanov SR sú dostupné tiež lety z Viedne, Budapešti, Varšavy alebo z Prahy. 

Železničné spojenie je zabezpečené denne na trase z Bratislavy cez Poľsko a Bielorusko do Moskvy. Dĺžka cesty ja približne 36 hodín. 

Pozn.: V súčasnosti toto vlakové spojenie nie je možné využiť z dôvodu uzatvorenia bielorusko-ruskej hranice pre vstup občanov tretích krajín z dôvodu chýbajúcich hraničných priechodov so statusom medzinárodného haničného priechodu. 

 

Kvalita siete cestných komunikácii a značenie na hlavných cestných ťahoch je na pomerne dobrej úrovni. Je stále rozširovaná a skvalitňovaná sieť čerpacích staníc a služieb motoristom,  najmä na hlavných diaľničných ťahoch. 
Pri ceste motorovým vozidlom do Ruska cez Bielorusko občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú bieloruské tranzitné vízum, dokumenty potvrdzujúce vlastníctvo vozidla, právo disponovať vozidlom a doklad o poistení vozidla.). Upozorňujeme, že nie všetky zelené karty vydané slovenskými poisťovňami majú platnosť aj na území Bieloruska. V prípade, že zelená karta neplatí na území Bieloruska, na bieloruských hraniciach je potrebné uzavrieť povinné poistenie motorového vozidla, ktoré potom platí na území Bieloruska aj Ruska. V prípade využítia rýchlostných ciest a diaľničných úsekov v Bielorusku je povinné uhradiť poplatok za použitie ciest (forma cestného mýta). Poplatok sa uhrádza v kanceláriách spoločnosti Beltol. (Bližie informácie nájdete na stránke Veľvyslanectva SR v Minsku.)

Pozn.: V súčasnosti nie je možné vstupovať na územie Ruska cez bielorusko-ruskú hranicu z dôvodu chýbajúcich hraničných priechodov so statusom medzinárodného haničného priechodu. 

 

Verejná doprava je v Rusku organizovaná prostredníctvom autobusovej, trolejbusovej a električkovej dopravy. V Moskve a Petrohrade je využívané hlavne rozsiahle a veľmi dobre fungujúce metro. Na uliciach zabezpečujú verejnú dopravu malé mikrobusy, tzv. „maršrutnoe taxi“. Mikrobus je označený trasou, po ktorej premáva, platí sa priamo vodičovi. Nastúpiť možno na vyznačených zastávkach, vystúpiť sa dá (po dohode s vodičom) prakticky kdekoľvek. 


V Moskve premáva veľa neregistrovaných a neoznačených taxikárov, ktorí zastavia na zdvihnutie ruky. Tento spôsob cestovania neodporúčame používať. Odporúčame používať iba oficiálne taxislužby. Pri použití mobilných telefónnych aplikácií na objednanie taxislužby aplikácia často poskytne už aj informáciu o približnej cene za prepravu. Ak chcete využiť služby pristavených taxíkov, dôrazne odporúčame nasadnúť do vozidla až po dohodnutí sa na cene za prepravu.

Dátum poslednej aktualizácie: 17/04/2018

Arménsko

Prevláda najmä autobusová doprava. Do väčších miest existuje aj železničné spojenie. V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvarnoc, odkiaľ existuje spojenie do všetkých bežných destinácií. V Jerevane je k dispozícii mestská doprava, ako aj metro.

Azerbajdžan

Veľká časť cestnej siete je v zlom technickom stave. V krajine funguje železničná doprava, ktorá je spolovice elektrifikovaná a postupne sa rekonštruuje. Z toho dôvodu je časovo nespoľahlivá. S Ruskom a Gruzínskom je Azerbajdžan prepojený dvomi železničnými magistrálami (Baku-Machačkala a Baku-Tbilisi). Železničné spojenie s Arménskom a Iránom je zrušené. Približne 60% ciest v krajine nie je v dobrom stave. Medzi hlavným mestom Baku, väčšími mestami krajiny, Tbilisi, Teheránom a Istanbulom funguje pravidelná autobusová doprava. V prístavnom hlavnom mesto Baku funguje osobná i nákladná lodná doprava s okolitými krajinami (Turkmenistan, Irán). Medzinárodné letisko sa nachádza v Baku, odkiaľ sú vypravované medzinárodné lety a pravidelné lety do väčších miest krajiny.
Letisko Baku - +994-12-25-79-00