Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Medzinárodná vedecká konferencia k 100. výročiu vzniku Československej republiky

Medzinárodná vedecká konferencia k 100. výročiu vzniku Československej republiky

25.10.2018 | Aktivity veľvyslancov | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Rusko

Za účasti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Ruskej federácii Petra Priputena a jeho českého kolegu Vítězslava Pivoňku sa 23. októbra 2018 v Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO) pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia, ktorú zorganizovali veľvyslanectvá SR a ČR v Moskve v spolupráci s MGIMO. Na podujatí pod názvom „Vznik Československej republiky v kontexte medzinárodných vzťahov po Prvej svetovej vojne“ sa zúčastnil aj rektor MGIMO Anatolij Torkunov, prorektor pre vedeckú činnosť MGIMO Jevgenij Kožokin a prezident Ruskej štátnej humanitárnej univerzity Jefim Pivovar.

 

Veľvyslanec P. Priputen poukázal vo svojom príhovore na to, že po skončení Prvej svetovej vojny sa rozpadli impériá v strednej Európe, čo vytvorilo podmienky pre vznik Československej republiky, štátu s pluralitnou demokraciou. Podčiarkol, že slovenský a český národ vstupom do spoločného štátneho zväzku urobili dôležitý krok ku svojej historickej emancipácii. Česká a Slovenská federatívna republika sa k 1. januáru 1993 rozdelila pokojnou a nenásilnou ústavnou cestou. Zdôraznil, že ide o jedno z najmiernejších rozdelení štátu v moderných svetových dejinách, ktoré môže slúžiť ako vzor pre riešenie podobných situácií aj inde vo svete.

 

Na medzinárodnej vedeckej konferencii vystúpilo jedenásť expertov zo Slovenskej republiky, Českej republiky a Ruskej federácie. Za Slovensko vystúpili s príspevkami veľvyslanec Vasiľ Grivna a Matúš Korba z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ľubica Garbuľová z Inštitútu histórie Prešovskej univerzity.