Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Slávnostná recepcia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky

Slávnostná recepcia pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky

31.10.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Rusko

Pri príležitosti 100. výročiu vzniku Československej republiky sa 25. októbra 2018 uskutočnila slávnostná recepcia, ktorú zorganizovali veľvyslanectvá SR a ČR v Moskve na pôde Zastupiteľského úradu Českej republiky v Ruskej federácii. Na spoločenskom podujatí sa zúčastnilo viac ako 1000 hostí – predstaviteľov vládnych inštitúcií, diplomatického zboru, zástupcov ruských a slovenských firiem, vybraných hostí z politických, hospodárskych, expertných a akademických kruhov, mimovládnych organizácií, ako aj osobností kultúrneho a umeleckého života.

 

O hudobné spestrenie na recepcii sa postarali aj folkloristi z Detvy zo skupiny Jara Hazlingera. Účastníci mali zároveň možnosť získať informácie o turistických možnostiach na Slovensku a v Českej republike. Rovnako im boli ponúkane tradičné výrobky slovenských a českých producentov.

 

Slávnostnú recepciu oficiálne otvorili mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Peter Priputen a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky v Ruskej federácii Víťezslav Pivoňka. Veľvyslanec P. Priputen vo svojom príhovore uviedol, že rok 2018 je pre Česko a Slovensko príležitosťou pripomenúť si dôležité míľniky v spoločných dejinách. Podčiarkol, že založením Československej republiky sme posilnili našu národnú identitu. 

 

Slovenský veľvyslanec vyzdvihol význam úspechov, ktoré sme v spoločnom štáte dosiahli, ako i rozdelenie nenásilnou, ústavnou cestou, čoho výsledkom sú dnes dva demokratické štáty. Zdôraznil, že hoci sú SR a ČR 25 rokov samostatnými krajinami, ich vzájomné vzťahy sú nadštandardné a vzájomná blízkosť a dôvera zostala.