Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Štátna recepcia pri príležitosti 25. výročia Dňa vzniku Slovenskej republiky

Štátna recepcia pri príležitosti 25. výročia Dňa vzniku Slovenskej republiky

25.1.2018 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Slováci naprieč storočím | Rusko

Na pôde Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Ruskej federácii sa 24. januára 2018 uskutočnila štátna recepcia ku 25. výročiu Dňu vzniku SR. Na spoločenskom podujatí sa zúčastnilo viac ako 500 hostí, medzi ktorými boli aj vysoko postavení predstavitelia vládnych inštitúcií, diplomatického zboru, zástupcov ruských a slovenských firiem. Pozvanie prijali taktiež vybraní hostia z politických, hospodárskych, expertných a akademických kruhov, mimovládnych organizácií, ako aj osobností kultúrneho a umeleckého života. Recepcia bola obohatená o otvorenie dvoch výstav: IDEAS FROM SLOVAKIA GOOD IDEA, ktorá prezentuje úspechy Slovenska, ako aj výstavy diel jedného z popredných predstaviteľov slovenskej grafiky Albína Brunovského a jeho žiakov. O hudobné spestrenie sa postarali muzikanti z vysokoškolského folklórneho súboru Technik. Účastníci mali zároveň možnosť získať informácie o turistických možnostiach na Slovensku. Rovnako im boli prezentované vína slovenských producentov.

 

Štátnu recepciu oficiálne otvoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Peter Priputen. Vo svojom príhovore uviedol, že Slovensko dosiahlo za ostatných 25 rokov samostatnosti množstvo významných míľnikov. Vyzdvihol najmä vstup do euroatlantických štruktúr v roku 2004; pripojenie sa k Schengenskej zóne v roku 2007; prijatie eura v roku 2009. Taktiež informoval o nadchádzajúcom predsedníctve SR v OBSE i vo Vyšehradskej štvorke. Slovenský titulár akcentoval, že Slovensko je krajinou ekonomických úspechov, výnimočných projektov, ale aj schopných ľudí, ktorí si nachádzajú uplatnenie na významných postoch vo svete. V tejto súvislosti pripomenul, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák predsedá od 12. septembra 2017 72. VZ OSN.

 

Slovenský veľvyslanec skonštatoval, že Slovensko má záujem na rozvoji pragmatických vzťahov s Ruskom. Potvrdením ďalšieho rozvoja dobrých a konštruktívnych slovensko-ruských vzťahov sú recipročné návštevy najvyšších oficiálnych predstaviteľov, ako aj rozvíjajúce sa vzťahy na parlamentnej, regionálnej a ľudskej úrovni. Zdôraznil, že Ruská federácia bola jednou z prvých krajín, ktoré v roku 1993 uznali Slovenskú republiku. P. Priputen zároveň dodal, že v tomto roku si pripomíname 25. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi oboma krajinami.