Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Kenská prvá dáma sa na pôde slovenskej rezidencie stretla s manželkami veľvyslancov

Kenská prvá dáma sa na pôde slovenskej rezidencie stretla s manželkami veľvyslancov

Prvá dáma Kenskej republiky Margaret Kenyattová prijala pozvanie manželky slovenského veľvyslanca v Keni Andrey Mlynárovej a v stredu 3. júna 2015 zavítala na rezidenciu veľvyslanca SR v Nairobi na spoločenské stretnutie s manželkami veľvyslancov pôsobiacich v Nairobi. Išlo o prvé takéto stretnutie manželiek veľvyslancov združených v asociácii SHOM s kenskou prvou dámou.

Margaret Kenyattová mimoriadne aktívne pôsobí s cieľom skvalitniť a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti v Keni najmä pre matky a deti, ako aj v oblasti prevencie rakoviny krčka maternice, prsníkov a prostaty. V tomto kontexte veľmi dobre pozná aj dlhoročné pôsobenie slovenských mimovládnych rozvojových organizácií v Keni a projekty s podporou SlovakAid. Dva z nich v oblasti zdravotníctva a sociálnej práce osobne navštívila spoločne so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom počas jeho oficiálnej návštevy Kene v novembri 2014.

Prvá dáma vo svojom príhovore podčiarkla význam a prínos medzinárodnej spolupráce, ktorá prináša Keni pozitívny efekt aj v rozvojovej a charitatívnej oblasti. Ocenila aktívny prístup manželiek veľvyslancov v tomto kontexte a vyzvala ich na ešte užšiu vzájomnú spoluprácu. Zároveň pozvala všetky štáty k účasti na 9. konferencii k zastaveniu rakoviny krčka maternice, prsníkov a prostaty v Afrike (SCCA), ktorá sa uskutoční v Nairobi v dňoch 19. až 21. júla 2015.

Zástupkyňa Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Dária Pecháčová Kimuli a jeden z jej kenských absolventov Peter Onchuru Mokaya prezentovali na podujatí zameranie a výsledky svojej práce, ktoré sa stretli so záujmom prvej dámy i manželiek veľvyslancov. S kultúrnym programom vystúpili členovia kenskej mládežníckej organizácie U-Tena, ktorá vytvára priestor pre vzdelávanie mladých ľudí z chudobných nairobských štvrtí (slamov).