Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Podmienky vstupu do krajiny

Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole, v Larnake a Latsi. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únie 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz). Cestovný doklad slovenského občana (pas alebo občiansky preukaz) musí byť platný do konca predpokladaného pobytu na území Cyperskej republiky. 


Vstup na územie Cypru z tzv. „Severocyperskej tureckej republiky“ („SCTR“), ktorá je medzinárodne neuznaná (s výnimkou Turecka) cez tamojšie letiská a prístavy (letisko Ercan v Nikózii alebo prístavy Kyrénia a Famagusta) považuje Cyperská republika za nelegálny, hoci nateraz nie je trestne postihovaný - vláda Cyperskej republiky si však vyhradila právo v budúcnosti ukladania pokút turistom, ktorí by vstúpili na Cyprus nelegálne a pokúšali sa dostať na územie kontrolované vládou Cyperskej republiky. Osobám, ktoré by vstúpili na Cyprus zo severu preto hrozí, že im nemusí byť umožnený prechod na územie pod efektívnou kontrolou vlády Cyperskej republiky.


Na priechodoch (check points) z južnej časti na severnú sa občania EÚ môžu preukazovať osobným identifikačným preukazom, alebo cestovným pasom. V súčasnosti funguje 7 priechodov - Ledra Palace a Ledra ulica (iba pre chodcov), Agios Dometios,(iba pre prechod automobilmi), Limnitis (pri Kato Pygros), Pergamos, Strovilia, Astromeritis-Zodhia/Bostanci. Osoby, ktoré vstúpia na územie Cyperskej republiky legálne, môžu cestovať do „SCTR“ a zotrvať tam bez obmedzenia (ako keby zotrvávali na území Cyperskej republiky). Orgány Cyperskej republiky však môžu pri návrate na územie kontrolované vládou požadovať preukázanie sa dokladom osvedčujúcim, že na ostrov vstúpili legálne (napr. predloženie letenky).


Podľa informácií vládnych inštitúcií Cyperskej republiky sú niektoré z hotelových zariadení nachádzajúcich sa na severnej časti ostrova v tzv. „Severocyperskej tureckej republike“ („SCTR“), kde môžu byť ubytovaní aj niektorí slovenskí turisti, predmetom vznášania majetkových nárokov zo strany pôvodných, grécko-cyperských majiteľov. Bližšie informácie o tejto problematike je možné nájsť v anglickom jazyku na webstránke Ministerstva zahraničných vecí Cyperskej republiky alebo na webstránke Tlačového a informačného úradu Cyperskej republiky.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 29/01/2019