1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Aktualizované 23.05.2023
Publikované 06.05.2022

Cyprus (9 251 km2, cca 1,2 mil. obyvateľov) je tretím najväčším ostrovom v Stredomorí. De facto je rozdelený na dve autonómne fungujúce časti. Na juhu ostrova je to medzinárodne uznaná Cyperská republika (58 % územia) a na severe tzv. Severocyperská turecká republika (tzv. SCTR, 36 % územia), ktorú okrem Turecka neuznáva žiadny člen medzinárodného spoločenstva. Medzi oboma entitami sa nachádza tzv. nárazníková zóna (3 % územia), ktorá je pod kontrolou mierovej misie OSN. Zvyšné 3 % rozlohy ostrova patria pod zvrchovanosť Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ktoré na tomto území zriadilo dve vojenské základne (Akrotiri a Dhekelia) a radarovú stanicu. 

Cyprus sa administratívne člení na šesť regiónov - Nikózia, Limassol, Larnaka, Pafos, Kyrenia (leží na území tzv. SCTR) a Famagusta (malá časť zasahuje do tzv. SCTR). 

Severnú časť Cypru od roku 1974 (od invázie ozbrojených síl Tureckej republiky na ostrov po neúspešnom pokuse gréckych Cyperčanov podporovaných Helénskou republikou zvrhnúť legitímnu vládu prezidenta Makariosa III.) kontroluje prostredníctvom svojich autonómnych orgánov a vlastného právneho poriadku tzv. SCTR. Na tomto území sú rozmiestnení príslušníci tureckých ozbrojených síl.

Severnú a južnú časť ostrova oddeľuje 180 km dlhá tzv. nárazníková zóna, ktorá sa tiahne naprieč ostrovom a ktorú kontrolujú mierové sily OSN na Cypre (United Nations Forces in Cyprus - UNFICYP). Východnú časť tohto pásma (tzv. Sektor 4 s veliteľstvom vo Famaguste) zabezpečuje slovenská jednotka UNFICYP. Južnú stranu tzv. nárazníkovej zóny strážia príslušníci grécko-cyperskej Národnej gardy a severnú vojaci turecko-cyperskej a tureckej armády. Niektoré časti tzv. nárazníkovej zóny sú vyznačené ostnatým drôtom, na mnohých miestach (najmä mimo miest a dedín) o nej informujú len tabule spravidla na prístupových cestách. Územie je zamínované, používanie fotoaparátov a videokamier je zakázané.