Cestovný pas

Cestovné pasy s odchýlkou zápisu údajov v čipe
Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe.​​​​​​​
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Obsah
    Aktualizované 01.04.2024
    Publikované 23.05.2023

    Žiadosť o vydanie cestovného pasu môžu na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Nikózii podávať občania Slovenskej republiky, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú alebo trvale žijú na území Cyperskej republiky.

    Štátny občan Slovenskej republiky môže mať vydané najviac dva cestovné pasy, z toho jeden s platnosťou na 10 rokov a druhý s platnosťou na 5 rokov.

    Štátnemu občanovi Slovenskej republiky mladšiemu ako 16 rokov sa vydáva cestovný pas s platnosťou na 5 rokov a štátnemu občanovi Slovenskej republiky mladšiemu ako 6 rokov sa vydáva cestovný pas s platnosťou na 2 roky.

     

    Aké dokumenty budete potrebovať

    Občan starší ako 18 rokov

    K žiadosti predkladá platný doklad totožnosti (napr. doterajší cestovný pas alebo občiansky preukaz).

    Ak žiadateľ tento doklad nemá, alebo je neplatný, predloží:

    • platné osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky (jeho platnosť je 6 mesiacov od dátumu vydania);
    • slovenský rodný list;
    • príslušný doklad, ak sa zmenili osobné údaje žiadateľa (sobášny list Slovenskej republiky, právoplatné rozhodnutie o rozvode, príp. iné rozhodnutie) ;
    • neplatný doklad totožnosti Slovenskej republiky.

    Žiadateľ vždy predloží pri podaní žiadosti na kontrolu aj predchádzajúci cestovný pas, ak mu bol vydaný, a to aj v prípade, že tento doklad je už neplatný.

     

    Občan, ktorý dovŕšil vek 15 rokov ale je mladší ako 18 rokov

    Občan, ktorý dovŕšil vek 15 rokov, ale je mladší ako 18 rokov je až do nadobudnutia spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu povinný pripojiť k žiadosti o vydanie cestovného dokladu písomný súhlas

    • zákonného zástupcu,
    • inej fyzickej osoby než rodiča, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti,
    • pestúna, alebo budúceho osvojiteľa, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť,
    • štatutárneho orgánu zariadenia na výkon – rozhodnutia súdu, alebo poručníka alebo opatrovníka s ich osvedčeným podpisom.

    Súhlas zákonného zástupcu možno nahradiť rozhodnutím súdu (§ 17 ods. 2 zákona). Osvedčenie podpisu osoby sa nevyžaduje, ak táto osoba vyjadrí svoj súhlas a žiadosť podpíše pred zastupiteľským úradom (§ 17 ods. 3 zákona). Zákonný zástupca sa musí preukázať platným dokladom totožnosti (občiansky preukaz Slovenskej republiky alebo cestovný pas Slovenskej republiky).

    Okrem súhlasu zákonného zástupcu je potrebné doložiť taktiež:

    • cestovný pas žiadateľa, ak je jeho držiteľom (aj v prípade, ak je už neplatný);
    • slovenský rodný list žiadateľa;
    • v prípade, že je cestovný pas žiadateľa neplatný, tak je potrebné doložiť platné osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky (jeho platnosť je 6 mesiacov od dátumu vydania);

     

    Občan mladší ako 15 rokov

    Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť zákonný zástupca. Osobná prítomnosť zákonného zástupcu i dieťaťa pri podaní žiadosti je nevyhnutná. 

    Zákonný zástupca k žiadosti o cestovný pas pre dieťa predloží:

    • cestovný pas dieťaťa, ak je jeho držiteľom (aj v prípade, ak je už neplatný);
    • slovenský rodný list dieťaťa;
    • platný slovenský doklad totožnosti zákonného zástupcu (rodiča);
    • ak zákonným zástupcom je osvojiteľ, poručník, opatrovník, tento predloží právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti;
    • ak zákonný zástupca nie je občan Slovenskej republiky, predloží k žiadosti doklad o štátnom občianstve dieťaťa.

    Slovenský občan, ktorému má byť vydaný cestovný pas, je povinný sa podrobiť nasnímaniu podoby tváre, odtlačkov prstov a podpisu. Od povinnosti nasnímania odtlačkov prstov sú oslobodení občania mladší ako 12 rokov a osoby, u ktorých to fyzicky nie je možné. Od povinnosti nasnímania podpisu sú oslobodené osoby, ktoré nie sú schopné sa podpísať.

     

    Poplatky

    Informácie o poplatkoch za konzulárne služby nájdete v časti Poplatky.

     

    Prevzatie cestovného pasu

    Vyhotovený cestovný pas si na zastupiteľskom úrade prevezme osoba, ktorá podala žiadosť o vydanie cestovného pasu.

    Vyhotovený cestovný pas si občan starší ako 15 rokov prevezme osobne alebo ho prevezme jemu blízka osoba; iný občan môže cestovný pas prevziať na základe osvedčenej plnej moci na zastupovanie (osvedčené plnomocenstvo sa nevyžaduje ak občan starší ako 15 rokov pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu splnomocní iného občana a túto skutočnosť uvedie do žiadosti.

    Vyhotovený cestovný pas za občana mladšieho ako 15 rokov a za občana, ktorého spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená prevezme osoba, ktorá žiadosť o vydanie cestovného pasu podala. Táto osoba sa nemôže dať zastúpiť.