Naše poslanie - oecdpariz

  1. Domov
  2. O nás
  3. Naše poslanie

Naše poslanie 

Aktualizované 13.03.2023
Publikované 08.09.2022
  • Inšpirácia expertízou - prenášať najmodernejšie poznatky ekonomiky, obchodu, vedy, techniky, vzdelania,  financií a ďalších oblastí do politík vlády Slovenskej republiky;

  • Ochrana a obhajoba záujmov Slovenskej republiky;

  • Tvorba noriem - podieľať sa na tvorbe politík OECD vrátane medzinárodných právnych noriem a soft law;

  • Využívanie medzinárodných expertných kapacít OECD pri realizácii projektov štrukturálnych reforiem;

  • Know how a synergie expertízy OECD a prostriedkov EÚ, aktuálne z Fondu obnovy;

  • Identifikácia možností ako realizovať sektorálne programy na zlepšenie efektívnosti politík Slovenskej republiky.

 

V duchu misie OECD: Better policies for better lives

Vzhľadom na množstvo a prierezovosť všetkých pracovných orgánov OECD je nevyhnutné zo strany Stálej misie SR v plnej miere koordinovať aktivity organizácie s rezortnými ministerstvami vlády SR a pomáhať im v maximálnej miere využiť a zúročiť nadobudnuté poznatky a najlepšie praktiky členských krajín OECD pri formulovaní a realizácii sektorových politík. Úlohy spojené s koordináciou, reprezentáciou Slovenskej republiky a presadzovaním jej záujmov v organizácii realizuje Stála misia SR prostredníctvom tímu diplomatov – zástupcov jednotlivých ministerstiev, ktorí aktívne pôsobia v riadiacich a pracovných orgánoch organizácie.

Jednotliví predstavitelia Stálej misie SR pri OECD zabezpečujú aj kontakt s poprednými predstaviteľmi organizácie, so sekretariátom OECD, jednotlivými výbormi a delegátmi ostatných členských krajín. O zasadaniach a aktivitách organizácie pravidelne informujú prostredníctvom spravodajskej činnosti, podávajú návrhy na využívanie získaných poznatkov a najlepších praktík členských krajín OECD v praxi, podieľajú sa na organizovaní spoločných aktivít OECD a SR.  

OECD pokrýva veľké množstvo aktivít, ktoré sa dotýkajú takmer všetkých odvetví hospodárstva. V sídle/sekretariáte organizácie v Paríži pracuje približne 3300 vysokokvalifikovaných expertov z rôznych oblastí hospodárskej sféry. 

Ťažisko prípravných, analytických a koncepčných výstupov spočíva na práci približne 300 pracovných orgánov – výborov, expertných a pracovných skupín. Výbory sa stretávajú na svojich zasadnutiach v pravidelných, vopred stanovených termínoch – intervaloch, avšak s rozdielnou frekvenciou (niektoré 1 až 2x mesačne, minimálne však 2x ročne). Výbory spolupracujú s tímom cca 40 000 odborníkov z celého sveta. 

K OECD sú pridružené ďalšie odborné organizácie, ktoré pracujú s vlastnými pracovnými tímami špecialistov, ako sú Medzinárodná energetická agentúra (IEA), Agentúra pre jadrovú energiu (NEA), Rozvojové centrum, Medzinárodné dopravné fórum (ITF), Centrum výskumu a inovácií vo vzdelávaní (CERI) a ďalšie.

Najvyšším riadiacim orgánom organizácie je Rada OECD, ktorej členmi sú veľvyslanci a stáli predstavitelia 38-tich členov. Pridruženým členom, avšak bez hlasovacieho práva, je aj Európska komisia. Všetky dôležité rozhodnutia a odporučenia sa prijímajú konsenzom v Rade OECD na úrovni veľvyslancov a stálych predstaviteľov. Zasadá dvakrát do mesiaca. Spravidla jedenkrát v roku (máj alebo jún) sa koná Rada na úrovni ministrov, tzv. Ministerská rada (MCM). Ministerskej rade predsedá každý rok jedna z členských krajín, ktorá je vopred schvaľovaná Radou, rovnako na základe konsenzu. Slovensko predsedalo Rade OECD v roku 2019.

Na čele sekretariátu OECD je generálny tajomník volený Radou na obdobie piatich rokov a 3-4 jeho zástupcovia. 

 

Členské krajiny OECD

Členskými krajinami OECD sú Austrália, Belgicko, Česká republika, Čile, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Izrael, Írsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Kolumbia, Kostarika, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Mexiko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko, USA, Veľká Británia, Estónsko. Na činnosti OECD sa zúčastňuje aj Európska komisia.

Členské krajiny OECD na mapke

Členské krajiny OECD
Krajiny, ktoré nie sú členmi OECD
Back To Top