1. Domov
  2. Témy
  3. Digitálna transformácia

Digitálna transformácia


Aktualizované 09.09.2022
Publikované 09.09.2022

Rýchlo sa rozvíjajúci segment digitálnych technológií so sebou prináša rozsiahle ekonomické, spoločenské i sociálne zmeny. Preto megatrend digitálnej transformácie je dlhodobo jednou z priorít organizácie.

OECD skúma trendy a analyzuje vznikajúce príležitosti a výzvy v digitálnej ekonomike. OECD sleduje ako členské krajiny a partnerské ekonomiky využívajú informačné a komunikačné technológie (IKT) a internet na splnenie svojich cieľov verejnej politiky. OECD prostredníctvom získaných komparatívnych poznatkov informuje tvorcov politík o regulačných postupoch a politických možnostiach s cieľom pomôcť maximalizovať potenciál digitálnej ekonomiky ako hnacej sily inovácií a inkluzívneho rastu. V tomto smere je kľúčovou publikáciou OECD Digital Economy Outlook, ktorý poskytuje holistický prehľad aktuálnych trendov, vývoja politík a údajov na strane ponuky a dopytu digitálnej ekonomiky. Outlook ilustruje, ako digitálna transformácia ovplyvňuje ekonomiky a spoločnosti.

Posledné vydanie OECD Digital Economy Outlook 2020

Vzhľadom na to, že digitalizácia nie je izolovaný fenomén, ale má presah na množstvo iných oblastí OECD, spustila OECD v roku 2017 horizontálny projekt OECD Going Digital, ktorého cieľom je pomôcť tvorcom politík lepšie pochopiť digitálnu transformáciu a vypracovať vhodné politiky, ktoré pomôžu formovať pozitívnu digitálnu budúcnosť. Druhá fáza projektu sa zameriavala na analýzu hraničných technológií, najmä umelej inteligencie a blockchain-u, so zameraním na pracovné miesta, zručnosti,  produktivitu a konkurenciu. Tretia, aktuálna, fáza projektu sa podrobne venuje dátam ako základnému prvku digitalizácie,  ich získavaniu, využívaniu,  voľnému cezhraničnému toku až po ich ochranu.

Jedným z významným  výstupov horizontálneho projektu je aj OECD Going Digital Toolkit, ktorý je praktickým nástrojom pre porovnávanie pokroku členských krajín v oblasti digitalizácie. Obsahuje najdôležitejšie ukazovatele, usmernenia a súvisiace publikácie, ktoré pomôžu krajinám porovnať ich digitálny rozvoj a realizovať inkluzívnu digitálnu transformáciu.

OECD sa v rámci digitálnej transformácie venuje aj otázke optimálnej regulácie umelej inteligencie, kde boli v máji 2019 prijaté prvé spoločné princípy. Sú nástrojom pre vlády a neštátnych aktérov ako podporovať používanie umelej inteligencie, ktorá je inovatívna a dôveryhodná, a zároveň ktorá rešpektuje ľudské práva i demokratické hodnoty.

Významným elementom digitálnej transformácie, je aj ochrana detí v digitálnom prostredí. Prijaté Odporúčanie OECD v tejto oblasti má pomôcť krajinám nájsť rovnováhu medzi podporou príležitostí a výhod, ktoré digitálny svet deťom poskytuje, a zároveň ich chrániť pred online rizikami.

Zároveň OECD už niekoľko desaťročí zohráva dôležitú úlohu pri presadzovaní rešpektovania súkromia ako základnej hodnoty a podmienky voľného toku osobných údajov cez hranice. Základným dokumentom venujúcim sa tejto problematike sú OECD Privacy Guidelines.

 

Viac o aktivitách OECD v oblasti digitalizácie