1. Domov
  2. Témy
  3. Medzinárodné zdaňovanie

Medzinárodné zdaňovanie


Aktualizované 09.09.2022
Publikované 09.09.2022

OECD ako globálna ekonomická organizácia je dlhoročným lídrom v oblasti medzinárodného zdaňovania. Práca Centra OECD pre daňovú politiku a správu (CTPA) pokrýva medzinárodné i národné problémy v oblasti priamych a nepriamych daní. Centrum stavia na inkluzívnej spolupráci členských krajín OECD, G20 a rozvojových krajín, ako aj na príspevkoch od súkromného sektora či občianskej spoločnosti. Inkluzívny prístup pri medzinárodnom zdaňovaní je nevyhnutný pre modernú, globalizovanú a digitalizovanú ekonomiku.

Práca centra ako globálneho tvorcu noriem a sprostredkovateľa konsenzu viedla za posledné desaťročie k veľkému pokroku v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Práca OECD má svoj pôvod v odstraňovaní daňových prekážok pri cezhraničnom obchode a investíciách. Modelová daňová zmluva OECD, ktorej cieľom je znížiť dvojité zdanenie, je základom viac ako 3 000 bilaterálnych daňových zmlúv a je základnou súčasťou medzinárodnej daňovej architektúry už viac ako 50 rokov. Podobne aj Smernica OECD o transferovom oceňovaní pre nadnárodné spoločnosti a daňové správy je široko používaným štandardom na celom svete. Smernica poskytuje medzinárodný konsenzus na oceňovaní cezhraničných transakcií medzi pridruženými podnikmi.

S cieľom zefektívnenia globálneho boja proti erózii základu dane a presunu ziskov (BEPS) bol vytvorený Inkluzívny rámec OECD/G20 pre BEPS. Ten adresuje stratégie daňového plánovania, ktoré používajú nadnárodné spoločnosti využívajúce medzery a nesúlad v daňových pravidlách, aby sa vyhli plateniu daní. Na Inkluzívnom rámci v súčasnosti participuje 141 štátov sveta vrátane SR. Pomocou implementácie 15 opatrení spolupráca prispieva k znižovaniu vyhýbania sa daňovým povinnostiam, zlepšeniu súdržnosti medzinárodných daňových pravidiel a zabezpečeniu transparentnejšieho globálneho daňového prostredia. 

Z hľadiska optimálneho fungovania globálnej ekonomiky je nevyhnutná daňová transparentnosť, ktorú je možné docieliť vzájomnou výmenou informácií. Za týmto účelom bolo vytvorené Globálne fórum o transparentnosti a výmene informácií na daňové účely (GF), ktorého členmi je 165 štátov sveta vrátane SR. GF podporuje svojich členov v boji proti offshore daňovým únikom prostredníctvom monitorovania, kontroly a pomoci jurisdikciám pri implementácii medzinárodných štandardov transparentnosti a výmeny informácií na daňové účely. V tomto kontexte je kľúčový Štandard pre automatickú výmenu informácií o finančnom účte v daňových záležitostiach

V uplynulých rokoch je jednou zo strategických priorít a záväzkov OECD riešenie daňových výziev vyplývajúcich z digitalizácie hospodárstva. V októbri 2021 bol prijaté spoločné vyhlásenie definujúce základné elementy globálneho riešenia, ktoré by malo byť založené na dvoch pilieroch. Vyhlásenie podporuje viac ako 135 členov Inkluzívneho rámca OECD/G20 pre BEPS vrátane SR. Pilier 1 vytvára dodatočné právo na zdanenie, ktoré sa bude vzťahovať na najväčšie a najziskovejšie firmy profitujúce z globalizácie. Tie sú definované ako podniky s globálnymi tržbami nad 20 mld. eur a ziskovosťou nad 10 %. Pilier 2 zavádza globálnu minimálnu sadzbu dane vo výške 15 %. Cieľom nie je odstrániť medzinárodnú daňovú súťaž, ale nastaviť jej racionálnu dolnú hranicu. Pilier 2 sa má vzťahovať na spoločnosti s príjmami nad 750 mil. eur.

Informačná brožúra OECD