1. Domov
  2. Témy
  3. Zelená tranzícia

Zelená tranzícia


Obsah
    Aktualizované 09.09.2022
    Publikované 09.09.2022

    Aj keď je OECD primárne ekonomickou organizáciou, za jednu z jej silných stránok možno považovať aj environmentálnu agendu. OECD v nej aplikuje svoju pridanú hodnotu, a to pohľad na životné prostredie prostredníctvom prepojení na ekonomické, sociálne a sektorové výzvy. V súlade s touto filozofiou sa preto OECD popri tradičných environmentálnych témach zameraných hlavne na ochranu prírodných zdrojov venuje aj takej téme, ako je zelená tranzícia. Napomáha tak svojim členským štátom dosiahnuť prechod na nízkouhlíkové, prírode bližšie a zelenšie hospodárstva rešpektujúce svoje prírodné zdroje.

    Environmentálnej agende sa vo veľkej miere venujú aj ostatné medzinárodné organizácie, pôsobiace v systéme OECD. Viaceré konkrétne témy kvôli ich prienikom so sektormi OECD rieši formou prierezových tém alebo tzv. horizontálnych programov fungujúcich naprieč celou štruktúrou Organizácie. Zabezpečený je tak multisektorový pohľad. Element zelenej tranzície a boja proti zmene klímy je zároveň jedným zo základných princípov pokrízovej obnovy obsiahnutých vo väčšine hospodárskych odporúčaní OECD.

    Analytická práca OECD v oblasti životného prostredia má za cieľ napomáhať krajinám dizajnovať a implementovať efektívne environmentálne politiky, v záujme riešenia výziev v oblasti životného prostredia a manažovať prírodné zdroje udržateľným spôsobom.

     

    Témy environmentálnej agendy

    V rámci environmentálnej agendy sa OECD venuje napríklad témam:

    • znečistenie ovzdušia,
    • biodiverzita a ekosystémy,
    • bezpečnosť chemikálií a biologická bezpečnosť,
    • obehové hospodárstvo,
    • udržateľná spotreba, inovácie a životné prostredie,
    • rozvojová spolupráca a životné prostredie,
    • environmentálne nástroje, indikátory, modely a hodnotenia environmentálnej výkonnosti,
    • zelené financie a investície,
    • zelený rast a udržateľný rozvoj,
    • vodné hospodárstvo,
    • oceány,
    • obchod a životné prostredie,
    • plasty,
    • zdrojová produktivita a odpady a ďalšie.

     

    Zmena klímy

    Zmena klímy je jednou z vysokých politických priorít OECD, ktorej sa Organizácia venuje prierezovo vo vnútri, ale aj v spolupráci so svojimi ostatnými podriadenými organizáciami so špecifickým sektorovým zameraním, predovšetkým s Medzinárodnou energetickou agentúrou (IEA) a Medzinárodným dopravným fórom (ITF). Svojim členským štátom takto poskytuje nástroje na výber takých opatrení na znižovanie CO2, ktoré sú príspevkom pre plnenie ich klimatických záväzkov.

     

    Znižovanie emisií uhlíka

    Jedným z mimoriadne aktuálnych projektov je v súčasnosti Inkluzívne fórum o prístupoch k znižovaniu emisií uhlíka (IFCMA). OECD považuje za dôležité posilniť úsilie v jednotlivých štátoch na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Zároveň je však nutné zachovať globálne rovnaké podmienky, zabrániť narušeniu medzinárodného obchodu a úniku uhlíka (carbon leakage), ako aj posilniť analytické nástroje a metodiku.

    Inkluzívne fórum o prístupoch k znižovaniu emisií uhlíka má za cieľ:

    1. monitorovať cenové, ekonomické a distribučné vplyvy politík;
    2. preskúmať porovnania politík v oblasti klímy, pokiaľ ide o znižovanie emisií a hospodárske vplyvy;
    3. uľahčovať dialóg medzi krajinami o národných a globálnych klimatických opatreniach.

    Pre dosiahnutie skutočnej inkluzívnosti je členstvo na projekte okrem členských štátov OECD otvorené aj pre štáty G20 a rozvojové krajiny, ktoré sa hlásia k medzinárodným záväzkom v boji proti zmene klímy.

     

    Zelený rast a udržateľný rozvoj

    Zelený rast a udržateľný rozvoj sú rovnako prierezovými témami OECD. Základným princípom konceptu zeleného rastu je posilnenie ekonomického rastu a rozvoja tak, aby bolo súčasne zabezpečené pokračovanie v poskytovaní prírodných zdrojov a environmentálnych služieb potrebných pre naše spoločnosti. OECD sa v tejto oblasti venuje napríklad udržateľnému využívaniu pôdnych zdrojov.   

     

    Ozelenenie dopravy

    Téma ozelenenia dopravy je venovaná hlavne znečisteniu ovzdušia pochádzajúceho z dopravy. V prevažnej miere je však táto téma pokrývaná najmä špecializovaným Medzinárodným dopravným fórom (ITF), ktoré sa jej venuje v rámci svojej iniciatívy na dekarbonizáciu dopravy a dopravných systémov. Zameriava sa predovšetkým na propagáciu uhlíkovo neutrálnej mobility za účelom napomáhania pri zastavení zmeny klímy.

     

    Udržateľné poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo

    Udržateľné poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo a akvakultúra sú ďalšími oblasťami, ktoré majú čiastočný prienik s agendou životného prostredia. Okrem tém špecifických výhradne pre tieto sektorové oblasti a politiky sa OECD venuje napríklad aj témam, akými sú agroenvironmentálne indikátory, environmentálna výkonnosť poľnohospodárstva, voda a jej využívanie v poľnohospodárskej výrobe, pesticídy,  dotácie na fosílne palivá, dopady zmeny klímy na tieto sektory a množstvo ďalších.  

     

    Publikácie OECD o životnom prostredí

    Medzi kľúčové publikácie OECD v oblasti životného prostredia patria hlavne:

     

    Informácie o environmentálnej agende OECD