Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Lajčák signed a memorandum on using Norway Grants with Minister Aspaker

M. Lajčák podpísal s ministerkou E. V. Aspakerovou memorandum o využívaní nórskych grantov

28.11.2016 | Aktivity ministra

Bratislava (28. novembra) – Slovensko a Nórsko podpísali dnes v Bratislave Memorandá o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu.
 
Za slovenskú stranu podpísal dokumenty minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák  a za Nórske kráľovstvo ministerka pre EHP a európske záležitosti Elisabeth Vik Aspakerová. Na základe toho môže Slovensko čerpať finančné prostriedky z fondov EHP a tzv. nórskych fondov vo výške až 113 miliónov eur do roku 2021. Je to podstatne vyššia suma ako v predošlom období. 
 
„Slovensko je medzi 16 prijímateľskými krajinami už tradične lídrom v rokovaniach o uzavretí memoránd k finančným mechanizmom. Tento rok sme boli druhí, kto podpisom memoranda potvrdil záujem čerpať finančné prostriedky poskytnuté Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom,“ pripomenul minister M. Lajčák.
 
„Nórske fondy sú využívané naozaj zmysluplne, lebo okrem iného prispievajú k znižovaniu hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi slovenskými regiónmi,“ konštatoval minister M. Lajčák a dodal, že využité boli aj na mnohé úspešné projekty verejnoprospešného a turistického charakteru. 
 
„Za všetky spomeniem projekt Pro Monumenta - prevencia údržbou, ktorý účinne pomáha pri zachovaní a revitalizácii kultúrneho a prírodného dedičstva. Ďalej renovácia hradu Devín, či obnova Rosenfeldovho paláca v Žiline a Štátneho divadla v Košiciach.  Asi najviditeľnejší príklad je reštaurovanie bratislavskej Reduty, ktorá bola hlavné dejisko a výkladná skriňa rokovaní slovenského predsedníctva v Rade EÚ v Bratislave. Takýmto spôsobom aj Nórsko - ako nečlen EÚ - prispelo svojim dielom k výbornému dojmu, ktorý Reduta zanechala  u zahraničných účastníkov predsedníckych podujatí,“ zdôraznil minister M. Lajčák a dnešný podpis memoránd označil za jednoznačný krok ďalšieho posilňovania slovensko-nórskej spolupráce a vzťahov. 
 
Finančné prostriedky nového rozpočtového obdobia grantov budú na Slovensku použité na podporu podnikania a inovácií, zmeny klímy, kultúrneho dedičstva, boja proti rodovo podmienenému násiliu, miestneho rozvoja a inklúzie Rómov či transparentnosti  justície. Podstatná časť príspevku pôjde aj na podporu občianskej spoločnosti.

 

 

Záznam tlačovej konferencie Podpis memoranda o poruzumení
M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou. M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou. M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou. M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou. M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou. M. Lajčák s ministerkou E. V. Aspakerovou.
M. Lajčák podpísal s ministerkou E. V. Aspakerovou memorandum o využívaní nórskych grantov. M. Lajčák podpísal s ministerkou E. V. Aspakerovou memorandum o využívaní nórskych grantov.