Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Spomienkový večer pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie

Spomienkový večer pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie

22.11.2019

V priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Osle sa uskutočnil 21. novembra 2019 spomienkový večer pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Spomienkový večer bol zorganizovaný ako viac žánrové podujatie. Prvá časť večera bola vyplnená diskusiou, na ktorej sa zúčastnil Ivan Čičmanec, básnik, prekladateľ a publicista, ktorý opustil bývalé Československo po roku 1968 a viac ako 50 rokov žije v Nórsku, kde sa stal významným členom československej a následne slovenskej krajanskej komunity. Jeho spomienky na totalitný režim a pohľad na jeho pád zo zahraničia boli porovnané s pohľadom a spomienkami Henriety Hrinkovej, ktorá bola jednou z čelných predstaviteľov študentského hnutia v roku 1989 a jednou z organizátoriek protestného zhromaždenia slovenských študentov, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave 16. novembra 1989. Atmosféra podujatia bola dokreslená výstavou Slovensko na ceste Nežnej revolúcie. Dôstojná atmosféra osláv 30. výročia nežnej revolúcie, ktorej hybnou silou boli predovšetkým študenti a intelektuáli bola umocnená vernisážou výstavy fotografií slovenského fotografa Ľuba Špirka, tvorenej portrétmi významných slovenských a českých osobností, medzi ktorými nechýbali ani portréty osobností novembra 1989, ktorá je známa ako projekt Amost White. Projekt je stále živý a kolekcia významných osobností sa stále rozrastá. Na vernisáži bol po prvý krát uvedený portrét Ivana Čičmanca. 

 

Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 70 pozvaných hostí, predovšetkým zástupcov slovenskej a českej krajanskej komunity. Slávnostný večer na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Osle bol dôstojným zavŕšením celej série podujatí organizovaných v spolupráci veľvyslanectiev Slovenskej a Českej republiky, ktoré boli venované tejto azda najvýznamnejšej udalosti v našej najnovšej histórii.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle si zároveň dovoľuje upozorniť, že výstava fotografií Ľuba Špirka je počas pracovných dní od 10.00 hod. do 14.00 hod. až do 01. decembra 2019 sprístupnená pre verejnosť v priestoroch veľvyslanectva V prípade záujmu o návštevu výstavy je potrebné vopred kontaktovať veľvyslanectvo na tel. čísle +47/22049470, kde si je možné dohodnúť termín návštevy výstavy.