Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

​Prelomová obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou vstupuje do platnosti

​Prelomová obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou vstupuje do platnosti

21.9.2017 | Slovensko a Európska únia | Kanada

Dnešným dňom sa začína predbežné uplatňovanie prelomovej dohody  medzi EÚ a Kanadou, tzv. CETA (Canada-EU Trade Agreement).  Dohoda je mimoriadnym úspechom, ktorý dosiahlo Slovensko počas svojho minuloročného predsedníctva.  Prináša uľahčenie obchodovania s tovarom a službami, odstránenie ciel a obchodných bariér. Ide o zatiaľ najambicióznejšou dohodou o voľnom obchode, ktorú EÚ dosiahla s dôležitým partnerom G7.

 

Slovensko začiatok uplatňovania CETA víta.  Po siedmich rokoch od platnosti dohody má dôjsť k úplnému odstráneniu ciel na produkty vyvážané z EÚ do Kanady.  Dohoda uľahčí vstup európskych firiem na trh Kanady a vytvorí lepšie podmienky na rozvoj  investícií a uplatnenie sa expertov z členských krajín, vrátane SR, ako aj v Kanade. Vzniknú nové príležitosti v oblasti obchodovania a investícií pre hospodárske subjekty EÚ aj Kanady. V dôsledku CETA sa odstránia clá, skončia sa obmedzenia prístupu k verejným zákazkám, otvorí sa trh so službami a poskytnú sa predvídateľné podmienky pre investorov. Dohoda obsahuje aj záruky, aby hospodársky zisk v žiadnom prípade nedosahoval na úkor základných práv, sociálnych noriem, práva vlády na reguláciu, ochrany životného prostredia alebo zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov.

 

EÚ aj Kanada odstránia od prvého dňa jej vykonávania clá pre 98 % colných položiek, čo je najlepší výsledok, aký EÚ dosiahla v doterajších rokovaniach o dohodách o voľnom obchode. Clá v priemyselnom sektore budú plne liberalizované, z toho viac ako 99 % už od začatia uplatňovania dohody. To ušetrí exportérom z EÚ ročne na nevybratom cle cca 470 mil. €.

 

Veľký význam dohody sa očakáva na úrovni EÚ, kde môžu vzniknúť nové pracovné príležitosti a prísť nové investície.

 

Európsky parlament schválil dohodu dňa 15. februára 2017, čím EÚ ukončila vnútorné schvaľovacie postupy a  CETA sa môže začať predbežne uplatňovať. Nasledovať bude ratifikácia členskými štátmi, ktorá ja potrebná na definitívne nadobudnutie platnosti dohody. V SR by sa mal ratifikačný proces začať na jeseň tohto roku.