Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

With Hope – Vernissage of Slovak Roma artist Miloš Rác in Ottawa

S nádejou - vernisáž slovenského rómskeho umelca Miloša Ráca v Ottawe

15.11.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Kanada

Slovenské veľvyslanectvo v Ottawe zorganizovalo 7. novembra 2019 vernisáž slovenského rómskeho umelca, výtvarníka a sochára Miloša Ráca. Výstava pod názvom S nádejou bola umelcovou prvou v Kanade a vôbec v severnej Amerike. Miloš Rác vystavuje doma aj v zahraničí a jeho diela sa nachádzajú tak v súkromných zbierkach, ako aj v galériách. 

 

Miloš Rác uviedol hostí do svojho sveta emócií a imaginácie, ktoré sú zdrojom jeho abstraktnej umeleckej tvorby. Svoje diela hosťom priblížil v debatách a všetkých si získal nielen svojim talentom, ale aj prirodzenou skromnosťou. Krátky hudobný recitál krajana Juraja Slováka z Montrealu dotvoril rómskymi melódiami veľmi príjemný a v mnohých ohľadoch prínosný večer. 

 

Slovenský veľvyslanec Vít Koziak podujatie uviedol ako druhé z pripravenej trilógie podujatí slovenského veľvyslanectva v Ottawe k propagácii tolerancie a rešpektovania rozmanitosti prostredníctvom kultúrnej diplomacie. „Tolerancia a porozumenie medzi ľuďmi je základnou súčasťou každej pokojnej, silnej a prosperujúcej demokratickej spoločnosti,“ uviedol veľvyslanec. 

 

Miloš Rác je nositeľom ceny Roma Spirit z roku 2016. Roma Spirit každoročne oceňuje jednotlivcov a organizácie, ktoré sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku.