1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Miestne špecifiká

Miestne špecifiká

Publikované 16.05.2022

V Kanade platí čiastočná prohibícia. Alkohol je možné zakúpiť iba v špecializovaných predajniach a veková hranica na kúpu alkoholu je vo väčšine provincií 19 rokov (okrem Alberty, Quebecu a Manitoby, kde je to 18 rokov). Alkohol sa nesmie piť na verejnosti. Pri prevážaní autom musí byť alkohol uložený v batožinovom priestore mimo dosahu všetkých cestujúcich. 

Pred vycestovaním odporúčame urobiť si kópie cestovných dokladov, leteniek, zdravotných poistiek, cestovných lístkov, platobných šekov prípadne rodného listu, ktoré pri strate alebo odcudzení zjednodušia proces vybavovania formalít. 

Stratu, alebo odcudzenie cestovného dokladu je nutné neodkladne nahlásiť na najbližšej policajnej stanici a požiadať Veľvyslanectvo SR v Ottawe (prípadne najbližší honorárny konzulárny úrad) o vydanie tzv. náhradného cestovného dokladu, ktorý je možné použiť na jednorazovú cestu späť do SR. Odporúčame zobrať si so sebou i niekoľko fotografií pasového rozmeru a základné alebo používané lieky spolu s letáčikom o účinných látkach liečiva.

Severnej Amerike je televízny systém NTSC a elektrické napätie 110V/50Hz. Všetky kuchynské elektrospotrebiče a elektroniku s európskou normou na 220V, s výnimkou TV prijímača, je možné pomocou transformátora elektrického napätia použiť aj v Kanade.

Legalizácia predaja a rekreačného užívania marihuany v Kanade
V súvislosti s legalizáciou predaja a rekreačného užívania marihuany v Kanade (od 17. októbra 2018) upozorňujeme, že pokiaľ ide o dovoz a vývoz marihuany do/z Kanady, tieto sú úradmi považované za trestné činy bez ohľadu na množstvo drogy alebo fakt, že cestujúci prichádza z krajiny, kde je droga legalizovaná alebo dekriminalizovaná alebo do takejto krajiny z Kanady cestuje. 

Zároveň upozorňujeme, že pravidlá predaja/užívania marihuany sa líšia v závislosti od konkrétnej provincie. Je na zodpovednosti cestujúceho, aby poznal súvisiace zákonné úpravy provincie, v ktorej sa práve nachádza alebo do ktorej cestuje. 

Rovnako upozorňujeme, že tak ako v prípade alkoholu, aj riadenie vozidiel pod vplyvom marihuany je v Kanade považované za trestný čin.