1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná siuácia

Francúzsko

Publikované 10.05.2022

Francúzsko je turisticky atraktívnou krajinou, ktorú v roku 2017 navštívilo vyše 90 miliónov zahraničných turistov a niekoľko desiatok tisíc turistov zo Slovenska. V súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v Európe je bezpečnostná situácia vo Francúzsku, ktoré od januára 2015 zasiahla vlna viacerých teroristických útokov, spojená s aktuálnym plánom Vigipirate na úrovni „posilnená bezpečnosť - nebezpečenstvo atentátu“. Výnimočný stav bol zrušený k 1. novembru 2017. 
Na miestach s väčšou koncentráciou osôb - napr. turisticky atraktívne pamiatky, nákupné centrá, kultúrne i športové podujatia, verejné zhromaždenia - sa vyskytujú hliadky príslušníkov ozbrojených síl i polície, ktoré dozerajú na bezpečnosť. Pokyny týchto jednotiek treba jednoznačne dodržiavať. Prísnejšie bezpečnostné kontroly sa vyskytujú i na letiskách a ku kontrolám môže dochádzať aj na hraničných priechodoch. 

Najmä v čase turistickej sezóny je vhodné venovať zvýšenú pozornosť ochrane cestovných dokladov, finančných prostriedkov, kreditných kariet a cenných predmetov, ako aj v centrách miest, dopravných prostriedkoch a v rekreačných oblastiach. Odporúča sa nenosiť tieto spolu, mať poznačené telefónne číslo banky za účelom nahlásenia prípadnej straty (odcudzenia) bankových kariet, nenechávať v aute doklady a cennosti.

Alžírsko

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 04.05.2022

Stupeň odporúčania: 1. stupeň - varovanie (výstraha)
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky napriek zlepšeniu bezpečnostnej situácie vo veľkých mestách a osobitne v Alžíri upozorňuje, že Alžírsko je naďalej vystavené teroristickej hrozbe súvisiacej s regionálnym terorizmom v oblasti Sahelu a napätej bezpečnostnej situácií v susedných krajinách (Líbya, Tunisko). 

Pretrváva naďalej vnútroštátna teroristická hrozba, najmä na severovýchode krajiny. Z uvedených dôvodov sa neodporúča cestovať do oblastí nachádzajúcich sa na juhu a východe Alžírska a cestovať cez alžírske územie do Mali a Nigeru. Cestovanie s účelom turistiky alebo z pracovných dôvodov je možné do Alžíra, Tipasy, Oranu a Tlemcenu, ale aj v týchto mestách treba dbať na zvýšenú bezpečnosť a ostražitosť. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cesty do Alžírska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. V prípade akýchkoľvek problémov alebo potreby dodatočných informácií odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži (emb.paris@mzv.sk, tel. 0033171937333).
 

Mauritánia

Publikované 06.05.2022

Čiastočne zhoršené bezpečnostné podmienky od vojenského prevratu v auguste 2008. Neodporúčajú sa výlety do saharskej púšte v prihraničných oblastí s Alžírskom a Mali, kde hrozí zvýšené riziko prepadov a únosov zo strany ozbrojených bánd.

Ak cestujete popri pobreží Mauretánie, viac menej Vám nič nehrozí. Napriek tomu, že je to moslimská krajina, neplatia tu žiadne striktné pravidlá.
 

Monako

Publikované 06.05.2022

Monako je všeobecne bezpečné. Krajina má jednu z najnižších mier zabitia a patrí tiež medzi jednu z krajín s najnižšou mierou celkovej násilnej kriminality. Kvôli svojmu bohatstvu sú verejné priestory obkolesené a monitorované kamerami a ich akýkoľvek druh poruchy môže vyvolať okamžitú reakciu príslušných orgánov.