Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Miestne špecifiká

Čína

Doba obeda sa striktne dodržiava (11:30 – 13:00 hod., v mnohých prípadoch až do 13:30 hod.). Najmenej hodinu pred koncom pracovnej doby už v podstate nie je možné na čínskych úradoch riadne vybaviť príslušné záležitosti. Vládne organizácie a podniky sú počas štátnych sviatkov zatvorené. Štátne sviatky sú na Nový rok, na Čínsky nový rok, sviatok práce a po 1. októbri, kedy prebiehajú oslavy čínskeho Národného dňa (Štátny sviatok vzniku Čínskej ľudovej republiky). Obchody, reštaurácie, pošty, veľa bánk a rekreačných stredísk je otvorených 7 dní v týždni.


Znalosť anglického jazyka je na území ČĽR výrazne obmedzená, s výnimkou veľkých miest. V hlavnom meste Peking je neznalosť anglického jazyka markantná.

 
Elektrické napätie v Číne je 220 V s frekvenciou 50 Hz/s. Konvertory a adaptéry sú zvyčajne k dispozícii v 4-5 hviezdičkových hoteloch. Redukcie na zástrčky sú bežne v predaji.
V ČĽR platí sústava merných jednotiek založená na Medzinárodnej sústave jednotiek SI. Jednou zo starých čínskych mier, ktorá sa v dennom živote ešte používa, je jednotka pre meranie hmotnosti jin a liang. 1 jin = 500 g a 1 liang = 50 g. Stretnete sa s tým najmä pri nákupe ovocia, zeleniny a mäsa na trhu a u pouličných predavačov.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 29.1.2018

Mongolsko

Pre cudzincov nie je prihlasovacia povinnosť na oddelení cudzineckej polície, pokiaľ doba pobytu neprekročí dĺžku 30 dní. Registráciu vykonáva Agentúra pre cudzincov a otázky občianstva v hlavnom meste alebo na policajnej správe v centrách provincií do 10 dní od príchodu na mongolské územie. Za nesplnenie registračnej povinnosti môže byť udelená pokuta až do výšky 1 mil. MNT.

Zdravotná starostlivosť

Čína

Cudzinci, ktorí do ČĽR prichádzajú z oblastí, v ktorých sa vyskytuje žltá zimnica, sú povinní predložiť potvrdenie o očkovaní proti tejto chorobe.

Cudzincom, ktorí sú nositeľmi vírusu HIV, trpia pohlavnou chorobou, leprou, duševnou poruchou alebo otvorenou pľúcnou tuberkulózou nie je umožnený vstup na územie ČĽR.

Od turistu sa nevyžaduje predloženie očkovacieho preukazu, ale v prípade, že daná osoba prichádza z územia, ktoré je na zozname krajín ohrozených chorobami, ktoré vydáva Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), potom je u tejto osoby povinnosť predložiť očkovací preukaz.

 

V ČĽR sa na mnohých miestach vyskytuje hepatitída typu A i B, tuberkulóza a  rýchle zvyšuje počet nakazených osôb vírusom HIV. Pred vstupom na územie Číny sa odporúča, aby cestujúci bol zaočkovaný hlavne proti hepatitíde typu A. Sporadicky sa objavujú aj informácie o výskyte cholery. Na území Číny južne od 25. rovnobežky hrozí nebezpečenstvo nákazy na maláriu a tropickú horúčku. V roku 2003 sa rozšírila na celom území ČĽR záhadná choroba SARS (ťažké akútne respiračné ochorenie), na ktorú zomrelo niekoľko sto osôb a v súčasnosti nie je zistený pôvod, šírenie nákazy a nebola zatiaľ objavená efektívna vakcína proti nákaze. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala v máji 2003 dočasné odporúčanie necestovať na územie niektorých samosprávnych územných celkov ČĽR - Peking, Tianjin, provincie Hebei, Hubei, Shaanxi, Jilin, Jiangsu a samostatná autonómna oblasť Vnútorné Mongolsko.

 

V Číne nie sú uznávané zahraničné zdravotné poistky, nie sú uznávané ani poistky uzavreté medzinárodnými poisťovacími spoločnosťami. Odporúčame preto pred uzavretím zdravotnej poistky na cestu do ČĽR sa riadne oboznámiť s podmienkami poistenia a predovšetkým s možnosťami uplatnenia v ČĽR. Platí zásada, že cudzinec musí platiť za poskytnuté zdravotnícke služby v hotovosti. Na základe predložených dokladov je možné preplatenie nákladov uhradených v hotovosti za použité zdravotnícke služby uplatniť v zdravotnej poisťovni na území Slovenska. Zdravotné poistenie v ČĽR nie je povinné, avšak pri vnútroštátnych letoch je zdravotná poistka automaticky zahrnutá ako príplatok k cestovnému lístku. Zdravotnícka starostlivosť v čínskych zdravotníckych zariadeniach vo všeobecnosti nie je na vysokej úrovni, preto v prípade potreby sa odporúča návšteva medzinárodných zdravotníckych zariadení. Odporúčame nasledovné zdravotnícke zariadenia:

 

SINO-JAPANESE FRIENDSHIP HOSPITAL
Adresa:
Heping Dajie BeikouChaoyang District
Peking (Beijing)
Čínska ľudová republika
Tel.: 0086-10 / 64 22 11 22

 

INTERNATIONAL MEDICAL CENTER
Adresa:
Lufthansa Business Center
Peking (Beijing)
Čínska ľudová republika
Tel.: 0086-10 / 64 65 15 61
Pobočky sa nachádzajú v ďalších čínskych mestách - Šanghaj, Guangdong, Tianjin.

 

AEA INTERNATIONAL
Adresa: 
Yuan International Office Bldg2-2-11, 14, Liangmahe South Road, 
Peking (Beijing)
Čínska ľudová republika
Tel.: 0086-10 / 64 62 91 12 (klinika), 64 62 91 00 (pohotovosť)

 

BEIJING FAMILY UNITED HOSPITAL
Adresa:
2 Jiangtai Road, Chaoyang District (+ viaceré pobočky v meste)
Peking (Beijing) 100 015
Čínska ľudová republika
Tel.: klientské centrum: 4008 919191, pohotovosť: 0086-10/5927 7120
Všeobecná internetová stránka zariadenia: http://uhf.com.cn

 

V Číne sa voda z verejnej vodovodnej siete používa na úžitkové účely a na varenie, avšak ako pitnú vodu sa  odporúča používať prevarenú vodu alebo vodu dodávanú v bareloch alebo v originálnom balení vo fľašiach predávaných v maloobchodnej sieti. Vodu na území Tibetu a iných vysokohorských provinciách sa neodporúča používať ako pitnú vodu, pokiaľ nie sú používané špeciálne filtrovacie zariadenia.

Mongolsko

Pri vstupe do krajiny nie je povinnosť predkladať potvrdenie o zdravotnom poistení. Očkovanie nie je povinné, ale cestujúcim do Mongolska sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A  a B. V niektorých častiach krajiny sa vyskytuje besnota a týfus.Z dôvodu nízkych hygienických návykov nie je vhodné konzumovať jedlá v reštauračných zariadeniach nižších kategórií, lebo hrozia črevné ochorenia. Neodporúča sa pitie neprevarenej vody z verejnej vodovodnej siete, konzumácia čerstvého neupraveného mlieka a mäsa.Územie Mongolska sa nachádza v nadmorskej výške 1300 - 1500 m.n.m., preto sa neodporúča v krajine dlhší pobyt u osôb, ktoré trpia na vysoký tlak alebo majú problémy kardiovaskulárneho charakteru.Na základe oznámenia Správy civilnej ochrany bola k 4. júnu 2001 vyhlásená karanténa z dôvodu šírenia sa infekčných nákaz – slintačka a krívačka, v okolí mesta Erdenet a obce Šámar v Selenginskom kraji. Od 1. mája 2003 bola na neobmedzenú dobu vyhlásená mimoriadna karanténa z dôvodu šírenia sa slintačka a krívačky v somonoch Ulánbadrach, Chuvsgul ajmaku Dornogobi (oblasť v juhovýchodnej časti Mongolska pri železničnej trati do Číny). Neodporúčame slovenským občanom cestovať do tejto oblasti.V Mongolsku sú štátne aj súkromné zdravotnícke zariadenia s rôznou úrovňou poskytovaných zdravotníckych služieb. Vo všeobecnosti platí, že zdravotnícka starostlivosť v mongolských zdravotníckych zariadeniach je na nízkej úrovni. Zdravotnícke zariadenia sú koncentrované predovšetkým vo väčších mestách.

Adresy / kontakty vybraných nemocničných zariadení:

Zubná klinika Dental Group (oproti mestskej pohotovosti)
Ulánbátar
Telefón: (11) 331 313

Songdo kórejská nemocnica Ulica:
Sukhbaatar duureg, 8 khoroo, Baga toiruu
Mesto:Ulanbátar
Telefón:
7011 1163

Nemocnica číslo 2, Boľnica Nomer 2
Mesto:
Ulánbátar
Telefón:
7015 0255

Doprava

Čína

Doprava do ČĽR:

  • Letecky: Do Číny je možné cestovať leteckými spoločnosťami: Malév, Finnair, SAM, Aeroflot, Tarom, Lufthansa, Swissair, Austrian Airlines, Air France, KLM, Alitalia, Turkish Airways a British Airways. Najlacnejšie letenky je možno získať prostredníctvom cestovných kancelárií v SR.
  • Vlakom: Najrýchlejšie železničné spojenie z Bratislavy do Pekingu je cez Moskvu čínskym vlakom MOSKVA – ULÁNBÁTAR – PEKING (cesta trvá 7 dní).

 

Miestna doprava:

  • Taxislužba: základný poplatok za taxík: 10 CNY za prvé 2 km jazdy, za každý ďalší 0,5 km jazdy sa platí od 1 CNY. Vodiči taxíkov spravidla neovládajú cudzie jazyky a často nepoznajú ani latinku.
  • Mestská hromadná doprava: autobusy boli vo veľkej časti vymenené za nové vozidlá. Premávajú v krátkych časových intervaloch. Cena cestovného lístku: 1 CNY.

Metro:

Peking má vybudovaných 18 liniek metra vrátane expresnej linky na letisko. Cena cestovného lístka závisí od precestovanej vzdialenosti a počtu zastávok, pohybuje sa od 2 -25 CNY.

 

Cestovanie po ČĽR:

Cudzincom nie je dovolené navštevovať zakázané oblasti, miesta a objekty. Predchádzať eventuálnym problémom je možné tým, že turista dodrží trasu, ktorú uviedol pri podaní žiadosti o víza na veľvyslanctve ČĽR, alebo ak o návštevu zakázanej oblasti požiada príslušné oddelenie polície. Pre cesty cudzích štátnych príslušníkov do Tibetu je potrebné získať osobitné povolenie. Cudzinci nemajú právo navštevovať tzv. zakázané oblasti alebo objekty. Zoznam zakázaných oblastí nie je verejne prístupný.

Pre zabezpečenie dopravy a ubytovania v rámci Číny je nevyhnutné mať pri sebe originál cestovného dokladu spolu s platnými vízami. Študentom, turistom, prípadne iným individuálnym, či skupinovým návštevníkom, ktorí plánujú v rámci Číny navštíviť viacero miest, nestačí pre získanie cestovného lístka či rezervácie hotela kópia cestovného pasu. Cestovný doklad je preto nevyhnutné mať stále pri sebe.

Cestovanie po Číne môže byť skomplikované prebiehajúcimi štátnymi sviatkami, počas ktorých dochádza k zvýšenému pohybu obyvateľstva po krajine. V tomto období je problematické zakúpiť cestovný lístok a turistické atrakcie sú z pravidla preplnené. Je potrebné si tiež dávať pozor na osobné veci, keďže počas sviatkov je zvýšená miera krádeží.

 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 29.1.2018