Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Rady a odporúčania

Čína

V rámci neobchodného dovozu možno na územie ČĽR privážať tovar pre osobnú potrebu. Povinná výmena valút nie je uplatňovaná. Čínsku menu nie je dovolené vyvážať, dovoz i vývoz valút je potrebné deklarovať. Dovážať možno ľubovoľné množstvo valút. Valuty možno vyvážať v maximálnej hodnote 10.000,- USD. Pri turistických cestách je zakázané dovážať ovocie, zeleninu, mliečne a mäsové výrobky z druhej krajiny a platí zákaz vývozu starožitností (predmety staršie ako 100 rokov) a vzácne druhy rastlinstva a zvierat. Za pašovanie alebo výrobu narkotík a za pašovanie vzácnych druhov fauny môže byť uložený až trest smrti. 


Cudzincom nie je dovolené navštevovať zakázané oblasti, miesta a objekty. Predchádzať eventuálnym problémom je možné aj tým, že turista dodrží trasu, ktorú uviedol pri podaní žiadosti o víza na veľvyslanectve ČĽR, alebo ak o návštevu zakázanej oblasti požiada príslušné oddelenie polície. Pre cesty cudzích štátnych príslušníkov do Tibetu je potrebné získať osobitné povolenie. Cudzinci nemajú právo navštevovať tzv. zakázané oblasti alebo objekty. Zoznam zakázaných oblastí nie je verejne prístupný.


Pre zabezpečenie dopravy a ubytovania v rámci Číny je nevyhnutné mať pri sebe originál cestovného dokladu spolu s platnými vízami. Študentom, turistom, prípadne iným individuálnym, či skupinovým návštevníkom, ktorí plánujú v rámci Číny navštíviť viacero miest, nestačí pre získanie cestovného lístka či rezervácie hotela kópia cestovného pasu. Cestovný doklad je preto nevyhnutné mať stále pri sebe.


Cestovanie po Číne môže byť skomplikované prebiehajúcimi štátnymi sviatkami, počas ktorých dochádza k zvýšenému pohybu obyvateľstva po krajine. V tomto období je problematické zakúpiť cestovný lístok a turistické atrakcie sú z pravidla preplnené. Je potrebné si tiež dávať pozor na osobné veci, keďže počas sviatkov je zvýšená miera krádeží.


Veľvylsanectvo SR v Pekingu dôrazne upozorňuje občanov SR, aby sa pri cestách po ČĽR nenechali zlákať miestnymi pouličnými „poskytovateľmi služieb“ ktorí lákajú na výhodnú kúpu tovaru, ochutnávku čaju či kvalitného miestneho jedla formou výhodného obeda či večere. V týchto prípadoch dochádza k častým podvodom pri platbe kreditnou kartou (zúčtovaná vyššia suma), pričom navrátenie dobrovoľne zaplatenej sumy je nereálne. V Číne tiež dochádza k častým podvodom pri zámene miestnej meny, kedy sú pri transakciách menené, respektíve vydávané falošné bankovky (hlavne v nominálnej hodnote 100 CNY).

 

Dátum poslednej aktualizácie: 29.1.2018