Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Informácie pre motoristov

Zapožičané vozidlo: V prípade vjazdu do Čiernej Hory s požičaným vozidlom v zahraničí, vrátane lízingu, je potrebné mať zodpovedajúcu overenú plnú moc vlastníka vozidla (aspoň aj s prekladom do anglického jazyka), v prípade firemného vozidla overenú plnú moc vlastníka firmy (vrátane prekladu do angličtiny). 

 

Cestná sieť je v Čiernej Hore napriek čiastkovým zlepšeniam celkovo horšia ako v SR. Veľká časť vozoviek býva rekonštruovaná či opravovaná aj v priebehu letnej turistickej sezóny. Značenie na vedľajších cestách vrátane smerových ukazovateľov takmer  úplne chýba, vozovky sú zvyčajne veľmi neprehľadné a úzke, vhodné obvykle iba pre jazdu v jednom smere. Zvýšenú opatrnosť treba venovať pri prejazde kruhovými križovatkami. Zákon o bezpečnosti na cestách (Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima) zaviedol v roku 2013 nové povinnosti a mnohonásobne zvýšil postih za nedodržanie pravidiel cestnej premávky. Bol okrem iného zavedený zákaz používania zariadení, ktoré odhaľujú radar, alebo obmedzujú jeho činnosť. Zákon rozšíril povinnú výbavu o reflexnú vestu umiestnenú v kabíne vozidla a zaviedol povinnosť používať detské sedačky pre deti do 5 rokov. Nové sú taktiež ustanovenia o potvrdzovaní alkoholu v krvi a prítomnosti alkoholu v organizme. Obsah alkoholu sa potvrdzuje príslušnými zariadeniami na meranie prítomnosti alkoholu a zisťuje sa, či je obsah alkoholu v krvi väčší ako 0,3 promile. Povolená hranica bola znížená z 0,5 promile na 0,3 promile. 

 

Akceptovaný je vodičský preukaz SR a medzinárodný vodičský preukaz.

 

Miestni vodiči jazdia značne nebezpečne (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom). Ukazovatele zmeny smeru jazdy sa používajú zriedka. Pri tranzite do Čiernej Hory cez Srbsko, po trase Belehrad – Čačak – Podgorica (prímorské oblasti) odporúčame maximálnu opatrnosť! Ide o cestu 1. triedy (nie diaľnicu!), ktorá vedie cez menšie mestá a dediny. Trasa je komplikovaná, s častými dopravnými nehodami, uzáverami v dôsledku cestných prác, dopravnými zápchami a množstvom kamiónov. 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 04/09/2019