Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

State Secretary Martin Klus with his Counterparts from the Czech Republic and Hungary on the Joint Effort Regarding the Repatriation of Citizens

Štátny tajomník M. Klus s rezortnými partnermi z Českej republiky a Maďarska o spoločnom úsilí pri repatriácii občanov

25.3.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov | Koronavírus 2019-nCoV | Česko | Maďarsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus rokoval 25. marca 2020 prostredníctvom videokonferencie so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom a štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska Ferencom Kuminom.

 

Rozhovoru dominovala predovšetkým téma koordinácie repatriácií slovenských, českých a maďarských občanov späť do ich vlastí.

 

V tejto súvislosti venovali partneri pozornosť predovšetkým možnostiam spoločného zdieľania prepravných kapacít v rámci leteckých transferov. Zarezonoval tiež apel na zjednotenie režimu pre cestný tranzit občanov, ktorí sa vracajú domov cez územie susedných štátov, ako aj potreba zabezpečiť plynulý transfer občanov z repatriačných letov cez hranice domov. Ako konštatoval štátny tajomník M. Klus: „Slovensko vysoko oceňuje ústretový prístup okolitých štátov voči našim občanom. Východiskom pre ďalší spoločný postup pri starostlivosti o občanov našich krajín je vzájomné porozumenie a zohľadnenie všetkých bezpečnostných, logistických a zdravotníckych opatrení. Slovenská republika sa snaží využiť aj vlastné kapacity, ktoré má k dispozícii a v rámci možností poskytneme pomoc aj naším partnerom“.

 


Partneri sa taktiež zhodli na pokračovaní vzájomnej komunikácie, ktorej účelom by mala byť predovšetkým včasná výmena informácií, spoločný postup pri plánovaní a efektívnom využívaní organizovanej mimoriadnej dopravy.