Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Podmienky vstupu do krajiny

Na územie Kosova môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť bez víz na všetky druhy pasov a pobývať tam najdlhšie 90 dní. Predĺženie pobytu je možné na Hlavnej policajnej stanici v Prištine (ulica Luan Haradinaj v centre Prištiny). V prípade návratu cez (centrálne/južné) Srbsko však budú srbské orgány považovať toto predĺženie za neplatné a voči držiteľovi cestovného dokladu uplatnia sankcie v zmysle zákona. 

V prípade vstupu na územie Kosova z inej krajiny (Albánska, Čiernej Hory a Macedónska) alebo letecky nie je možné legálne vycestovať priamo na územie centrálneho/južného Srbska (srbské orgány považujú takýto vstup za nelegálny so všetkými možnými dôsledkami, vrátane zadržania). 
V oboch prípadoch odporúčame opustiť Kosovo cez hraničný priechod do Macedónska, Čiernej Hory alebo Albánska.

Osobitnú dôležitosť, najmä pri ceste na územie Kosova, má pečiatka do cestovného dokladu (pasu) potvrdzujúca legálny vstup na územie Srbska cez oficiálny priechod - v prípade potreby je potrebné o jej udelenie do pasu požiadať pracovníka pasovej kontroly. 
V prípade, že počas pobytu v Kosove jeho návštevník vykoná cestu do Albánska, Čiernej Hory, alebo Macedónska, t.z. opustí teritórium provincie Kosovo cez jeden z tzv. hraničných priechodov s týmito krajinami, následne nemôže pre návrat do Srbska využiť „hraničné“ priechody na administratívnej línii medzi provinciou Kosovo a (centrálnym/južným) Srbskom. Na vstup do tejto krajiny môže využiť len niektorý oficiálny, čiernohorsko-srbský alebo macedónsko-srbský hraničný priechod. 

Zdravotné očkovanie sa nevyžaduje. Odporúča sa však mať zabezpečené zdravotné poistenie do zahraničia.

Odporúča sa mať pri sebe aj finančnú hotovosť. Použitie platobných kariet v supermarketoch je bežné, v malých kamenných obchodoch však nie je zatiaľ zaužívané v štandardnom rozsahu. Oficiálnou menou používanou v Kosove je EURO. V oblastiach so srbskou populáciou (okolie Gračanice, Štrpce, severné Kosovo) je možné platiť srbskými dinármi (RSD). 

Do Kosova je dospelej osobe povolené priviezť bez colných poplatkov darčeky v hodnote 175€, 200 cigariet, jeden liter alkoholu alebo dva litre vína.

Vodičský preukaz Slovenskej republiky je na území Kosova platný. Neplatí však zákonné poistenie motorového vozidla v zahraničí (zelená karta) a preto je potrebné zakúpiť si miestne zákonné poistenie na administratívnom priechode platné iba pre Kosovo (min. 15 € na 15 dní alebo 20 €/mesiac, bližšie info)

Kompletný prehľad sadzieb poistenia a ďalšie informácie týkajúce sa cestovania do Kosova nájdete na internetovej stránke Styčného úradu Slovenskej republiky v Prištine: www.mzv.sk/pristina. 

Dátum poslednej aktualizácie: 30.6.2017 Dátum vytvorenia: 30.6.2017