Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika

Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika

21.6.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Taliansko

Pri príležitosti stého výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika zorganizovalo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku spolu si Slovenským inštitútom v Ríme spomienkový deň venovaný tomuto veľkému slovenskému hrdinovi, výnimočnému politikovi, diplomatovi, pilotovi a jednému zo zakladateľov Československa. Podujatie začalo za účasti veľvyslanca Jána Šotha, riaditeľky Slovenského inštitútu Ľubice Mikušovej, zástupcov Klubu generálov SR a Spoločnosti M. R. Štefánika, bývalého ministra medzinárodných vzťahov Pavla Demeša, vzdaním úcty a položením venca k hrobu pilota Giotta Mancinelli-Scottiho, jedného z troch talianskych dôstojníkov, ktorí zahynuli 4. mája 1919 spoločne so Štefánikom počas jeho návratu z mesta Campoformido (Taliansko) do vlasti a ktorý je pochovaný v Ríme. Následne boli v Bazilike di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri položené vavrínové vence  k hrobke dvoch významných talianskych činiteľov, ktorí sa zaslúžili o vznik Československa: Maršala Armanda Diaza, náčelníka Generálneho štábu  talianskeho vojska počas prvej svetovej vojny a predsedu vlády Talianskeho kráľovstva Vittoria Emanuela Orlanda, ktorý Štefánikovi 24. mája 1918 osobne odovzdal na Oltári vlasti v Ríme zástavu československých legionárov. Ďalší veniec bol položený k tabuli venovanej  Gen. M. R. Štefánikovi v budove spoločnosti Poisťovne Generali na Benátskom námestí.

 

Štefánikovský deň kulminoval kultúrnym večerom, ktorý pozostával z autorskej inaugurácie výstavy fotografií sôch a búst Štefánika na Slovensku „Slovenská legenda v kameni a bronze“ od slovenského fotografa Zdenka Dzurjanina v kurátorskej koncepcii Pavla Demeša.  Projekt sa zrealizoval v spolupráci s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR), Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS). Na fotografickú výstavu  nadviazala  informačná výstava Historického ústavu SAV „Milan Rastislav Štefánik – človek, legenda“ v autorskej koncepcii  historika Michala Kšiňana. Na záver kultúrneho večera riaditeľka inštitútu uviedla koncertné vystúpenie renomovaných slovenských hudobných interpretov – klaviristky Jordany Palovičovej a violončelistu Eugena Procháca, ktorí sa predstavili zostavou hudobných diel skomponovaných v dobe a skladateľmi krajín spojených s postavou a pôsobením M. R. Štefánika. Medzi dielami, v excelentnej a inovátorskej interpretácii odzneli skladby I. Zeljenku,  C. Debussyho, M. Szymanowskej, F. Chopina, E. Mainardiho, S. Cincadzeho a M. de Fallu. 

Hrobka pilota s vencami Klubu Generalov SR a ZU Rím Hrobka pilota s vencami Klubu Generalov SR a ZU Rím Pamätná ceremónia pred hrobom Maršála Diaza v Bazilike Santa Matia degli Angeli e dei Martiri. Pamätná ceremónia pred hrobom Maršála Diaza v Bazilike Santa Matia degli Angeli e dei Martiri. Pred Hrobom Vittoria Emanuela Orlanda. Na fotke Generalmajor Svetozár Nadovic a generálmajor letectva Peter No. Pred Hrobom Vittoria Emanuela Orlanda. Na fotke Generalmajor Svetozár Nadovic a generálmajor letectva Peter No.
Veľvyslanec SR v Ríme J.Šoth a Policajný attache Stanislav Zatorsky. Veľvyslanec SR v Ríme J.Šoth a Policajný attache Stanislav Zatorsky. Veľvyslanec SR v Ríme Ján Šoth, generálmjr Svetozár Nadovic, Pavol Demeš. Veľvyslanec SR v Ríme Ján Šoth, generálmjr Svetozár Nadovic, Pavol Demeš. VZU J.Soth, R-SI L. Mikusova, zástupcovia Klubu generálov SR. VZU J.Soth, R-SI L. Mikusova, zástupcovia Klubu generálov SR.
Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika.
Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pamätný deň venovaný spomienke na Generála M. R. Štefánika. Pplk polície Ján Marko, policajný attache ZÚ Rím Stanislav Zátorský, VZÚ Ján Šoth, genmjr letectva Peter Novotňák, R-SI Lubica Mikušová, Pavol Demeš, manželka VZÚ Andrea Šothová, genmjr Svetozár Naďovič pred slávnostným kladením vencov Pplk polície Ján Marko, policajný attache ZÚ Rím Stanislav Zátorský, VZÚ Ján Šoth, genmjr letectva Peter Novotňák, R-SI Lubica Mikušová, Pavol Demeš, manželka VZÚ Andrea Šothová, genmjr Svetozár Naďovič pred slávnostným kladením vencov