Podmienky vstupu od 1. júna
Od 1. júna 2022 sa pre vstup alebo návrat do Talianska už nevyžaduje Covid pass (alebo ekvivalentná certifikácia - test).
Reštriktívne opatrenia pre vstup do Talianska súvisiace s COVID-19 neboli po 31. máji 2022 predĺžené.
Pozrite si informácie pre cestujúcich na webovej stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva.
Opatrenia v krajine
V Taliansku do 15. júna 2022 zostávajú v platnosti niektoré opatrenia na zamedzenie šírenia COVID-19, ako napríklad povinnosť nosiť v určitých súvislostiach ochranné dýchacie prostriedky typu FFP2 v týchto prípadoch:
na prístup k týmto dopravným prostriedkom a na ich používanie:
- lietadlá komerčnej osobnej dopravy;
- lode a trajekty používané na medziregionálne dopravné služby;
- vlaky v rámci medziregionálnej, medzimestskej, medzimestskej nočnej a vysokorýchlostnej železničnej osobnej doprave;
- autobusy na prepravu osôb, prevádzkované na cestách nepretržite alebo pravidelne na trase, ktorá spája viac ako dva regióny, a s vopred stanovenými cestovnými poriadkami, cestovnými poriadkami, frekvenciami a cenami;
- autobusy používané na prenájom s vodičom;
- prostriedky používané v službách miestnej alebo regionálnej verejnej dopravy;
- školské dopravné prostriedky určené pre žiakov základných, nižších a vyšších stredných škôl;
Na predstavenia prístupné verejnosti, ktoré sa konajú vo vnútorných priestoroch divadelných sál, koncertných sál, kín, zábavných podnikov a živej hudby a na iných podobných miestach, ako aj na športové podujatia a súťaže, ktoré sa konajú v uzavretých priestoroch.
Ďalej je povinné nosenie ochranných respirátorov pre pracovníkov, používateľov a návštevníkov zdravotníckych, sociálno-zdravotných zariadení a zariadení sociálnej pomoci.
Na všetkých verejných vnútorných miestach alebo miestach prístupných verejnosti sa však odporúča nosiť prostriedky na ochranu dýchacích ciest.
Ochranný prostriedok dýchacích ciest nie sú povinní nosiť: a) deti mladšie ako šesť rokov; b) ľudia s onemocnením alebo postihnutím nezlučiteľným s používaním rúška, ako aj ľudia, ktorí musia komunikovať s osobou so zdravotným postihnutím; c) subjekty, ktoré vykonávajú športovú činnosť.
Treba pamätať na to, že zdravotná pohotovosť spôsobená COVID-19 vo svete neskončila a že krajiny určenia môžu stále prijať reštriktívne opatrenia, dokonca aj improvizované.
Všetci tí, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia, bez ohľadu na destináciu a dôvody cesty, musia stále počítať s tým, že akýkoľvek pohyb v tomto období môže predstavovať zdravotné riziko alebo v každom prípade riziko spojené so zdravotnou núdzou spôsobenou Covidom- 19 (napríklad zrušenie letov).
Green pass nie je potrebný:
- reštaurácie a bary
- kiná, divadlá, koncerty, diskotéky, športové arény (v interiéri do 15. júna povinnosť respirátora FFP2)
- hotely, B&B, turistické zariadenia
- športoviská, posilňovne, wellness, kúpele
- oslavy, obrady a svadby
- obchody, verejné úrady, univerzity, výberové konania a konkurzy – od 31. marca 2022 bola zrušená povinnosť predložiť green pass. Pre študentov odpadá povinnosť preukázať sa green passom pri návšteve vysokej školy, green pass nie je potrebný ani pre účastníkov verejných konkurzov a tendrov, alebo školení.
Nemocnice a zdravotnícke zariadenia: Zostáva povinnosť preukázať sa green passom. Táto povinnosť platí aj pre osoby navštevujúce seniorov v sociálnych, sociálno-zdravotníckych zariadeniach a miestach, kde sa nachádzajú chorí a starí ľudia. Rovnako platí povinnosť použitia respirátora FFP2.
Pracovisko: Pre vstup do práce nebude potrebný green pass ani posilnený green pass, a to ani pre osoby, ktoré majú povinnosť sa dať zaočkovať, napr. osoby nad 50 rokov.
Opatrenie talianskych úradov v prípade preukázania COVID-19
V prípade preukázania ochorenia, pokiaľ nie je prechodný alebo trvalý pobyt, je pozitívna osoba umiestnená do COVID hotela na vlastné náklady.
- minimálne 7-dňová karanténa pri plne zaočkovaných osobách bez príznakov v prípade úzkeho kontaktu s nakazenou osobou, na konci karantény opakovanie antigénového/PCR testu (bez úzkeho kontaktu nie je nutná karanténa)
- minimálne 10-dňová karanténa u čiastočne zaočkovaných osôb bez príznakov v prípade úzkeho kontaktu s nakazenou osobou, na konci karantény opakovanie antigénového/PCR testu (bez úzkeho kontaktu nie je nutná karanténa)
- minimálne 10-dňová karanténa u nezaočkovaných osôb bez príznakov, na konci karantény opakovanie antigénového/PCR testu, v prípade pozitívneho testu sa tento opakuje po 7 dňoch t.j. 17. deň
- minimálne 10-dňová karanténa u nezaočkovaných osôb s príznakmi, na konci karantény opakovanie antigénového/PCR testu, po najmenej 3 dňoch bez príznakov, v prípade pozitívneho testu jeho zopakovanie v 17. deň
- osoby dlhodobo pozitívne (long-COVID) môžu ukončiť karanténu na konci 21. dňa, pokiaľ boli aspoň 7 dní bez príznakov
- hospitalizácia – v prípade ochorenia