Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

190329ZU Sarajevo Projekt SlovakAid na podporu energetickej efektívnosti v Sarajeve

190329ZU Sarajevo Projekt SlovakAid na podporu energetickej efektívnosti v Sarajeve

29.3.2019 | Aktivity veľvyslancov

V Základnej škole Saburina (Sarajevo) 28. marca 2019 bol oficiálne uvedený do prevádzky v rámci projektu SlovakAid nový, moderný vykurovací systém. Podujatie za účasti primátora Starého mesta Sarajevo I. Hadžibajrića, námestníka primátora Sarajevo M. Trivića a veľvyslanca SR v Bosne a Hercegovine M. Kača sa uskutočnilo v spolupráci Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Sarajeve, Magistrátu Starého mesta Sarajevo a Základnej školy Saburina. Projekt podporený SlovakAid vo výške 92 329,40 EUR bol realizovaný slovenskou firmou EN-MAR s.r.o. a Základnou školou Saburina v spolupráci s Magistrátom mesta Sarajevo, Magistrátom Starého mesta Sarajevo a Ministerstvom školstva, vedy a mládeže Sarajevského kantónu.

 

Bosna a Hercegovina od roku 2005 patrí k projektovým krajinám Oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky (SlovakAid), pričom jedným zo strategických cieľov našej spolupráce je prenos poznatkov a moderných technológií. Dôležitým cieľom SlovakAid je aj pomoc pri transformácii krajiny cieľom podpory jej integračných ambícií do EÚ a preto projekt slovenskej spoločnosti EN-MAR s.r.o. je dokonalým príkladom plnenia cieľov rozvojovej pomoci Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine. Uvedenie do prevádzky ekologicky čistej technológie "ECO Packet Infra" pre vykurovanie (elektrickou energiou) bude mať nielen pozitívny vplyv na životné prostredie, ale vďaka využívaniu nového systému dôjde aj k výraznému zníženiu nákladov na vykurovanie. Technológia použitá EN-MAR s.r.o navyše spĺňa aj najprísnejšie európske environmentálne normy.

 

Projekt, podporený Slovak Aid, je tiež prvou súčasťou spoločného projektu Vyšehradskej skupiny a Veľvyslanectva Japonska v Bosne a Hercegovine zameranej na pomoc základnej škole Saburina s cieľom modernizácie a renovácie jej budov, priestorov a zariadení.