Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Celosvetová premiéra filmu Tlmočník na medzinárodnom festivale Berlinale

Celosvetová premiéra filmu Tlmočník na medzinárodnom festivale Berlinale

23.2.2018 | Kultúrna prezentácia

V rámci 68. ročníka medzinárodného filmového festivalu Berlinale sa 23. februára 2018 konala svetová  premiéra slovensko-česko-rakúskeho filmu režiséra Martina Šulíka „Tlmočník“. 

 

Film je príbehom o dvoch starých pánoch, ktorí cestujú cez celé Slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti. V hlavných úlohách sa objavujú legenda českého a svetového filmu Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek, nositeľ ceny Felix za najlepšieho herca roku 2016. Tlmočník na dôchodku (Menzel) sa snaží nájsť vraha svojho otca a rakúsky učiteľ (Simonischek), syn vraha, chce navštíviť miesta, kde sa jeho otec pohyboval, sa počas cesty dostávajú do bizarných situácií a postupne skladajú mozaiku, ako to v minulosti vyzeralo. 

 

Pred projekciou filmu vystúpil riaditeľ festivalu Dieter Kosslick a pri príležitosti 80. narodenín Jiřího Menzla, ktoré umelec ten deň oslávil, predniesol laudatio a ocenil jeho tvorbu čestnou cenou „Berlinale Kamera“. V mene Menzla ju prevzal Peter Simonischek. 

 

Na projekcii a následnej diskusii sa zo slovenských tvorcov zúčastnili režisér a autor scenára Martin Šulík, producent Rudolf Biermann, autor hudby Vladimír Godár a herečky Eva „Evelyn" Kramerová a Anna Rakovská. Martin Šulík uviedol, že inšpiráciou pre film boli o.i. zmeny v súčasnej politickej situácii v Európe a    spochybňovanie zrejmých historických faktov, napríklad holokaustu. 


Na jednej z dvoch projekcii filmu sa zúčastnil veľvyslanec Peter Lizák. 

 

Na festivale v sekcii GenerationK14 bol vo svetovej premiére uvedený srbsko-slovenský animovaný film Untravel režisérskej dvojice Ana Nedeljković a Nikola Majdak Jr.

 

Slovenskú účasť na Berlinale a v jeho rámci aj na European Film Market, zabezpečoval Slovenský filmový ústav s podporou Veľvyslanectva SR a Slovenského inštitútu v Berlíne.