Vernisáž slovensko-českej výstavy dvoch špičkových umelcov geometrickej abstraktnej maľby Jána Vasilka a Karla Štedrého zaujala viac ako sto návštevníkov vernisáže ACID HAUS

Vypublikované  08.09.2022

Vo štvrtok 1. septembra 2022 sa na Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme uskutočnila vernisáž slovensko- českej výstavy abstraktnej maľby ACID HAUS, ktorá prezentuje etablovaných maliarov, Jána Vasilka a Karla Štedrého.

Vlajka Izraelu

Ján Vasilko (*1979) je absolventom ateliéru súčasného obrazu doc. Adama Szentpéteryho na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Jeden z najúspešnejších slovenských maliarov súčasnosti a víťaz mnohých umeleckých cien má momentálne svoju najväčšiu výstavu vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Karel Štědrý (*1985) je popredným predstaviteľom mladej českej generácie maliarov a absolventom ateliéru maľby Stanislava Diviša na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe. V roku 2010 získal cenu ARSkontakt pre mladých výtvarných umelcov. Jeho tvorba je charakteristická prelínaním zdanlivých protikladov - na jednej strane architektúry a klasickej moderny a na druhej strane pop kultúra ako graffitti, hip-hop, break-dance a počítačové hry. Vladimír Beskid, kurátor výstavy: „Táto výstava prináša stretnutie dvoch umelcov jednej generácie, popredných predstaviteľov geometrickej abstrakcie na Slovensku a v Čechách, v intenzívnom dialógu. V obidvoch prípadoch ide o isté zhodnotenie jazyka architektúry a vizuality moderného umenia. U oboch maliarov dominuje obrazový rytmus, poriadok a systémová skladba. Pri definovaní geometrického abstraktného rámca, organizovanej forme línií a plôch, predsa len ide aj o razantnú dávku hravosti, variability a dynamiky obrazovej reči." Jakub Urik, riaditeľ Slovenského inštitútu Jeruzalem: „Som rád, že sa táto výstava podarila. Chcel som v Jeruzaleme urobiť výstavu v spolupráci s českými kolegami najmä kvôli tomu, že mnoho Slovákov aj Čechov, ktorí dnes v Izraeli žijú, si pamätajú na svoj domov v Československu. A tiež preto, lebo poznám tvorbu oboch umelcov a páči sa mi ako sa obaja vo svojej tvorbe tvarovo aj farebne výborne dopĺňajú. Keď mi to odobril kurátor Vladimír Beskid a českí kolegovia súhlasili, hneď sme sa pustili do práce.” Všetci, ktorí sa na vernisáži nemohli zúčastniť, ju môžu vidieť v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme až do 5. januára 2023.

Vypublikované  08.09.2022