Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Akademický sochár J. Ťapák ponúka Moskovčanom „Príbeh z ateliéru“

Akademický sochár J. Ťapák ponúka Moskovčanom „Príbeh z ateliéru“

19.10.2017 | Rusko

V galérii Slovenského inštitútu v Moskve sa konala v stredu (18. októbra) vernisáž výstavy sôch a kresieb akademického sochára Jána Ťapáka pod názvom Príbeh z ateliéru. Na slávnostnom otvorení výstavy sa zúčastnil aj slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Peter Priputen.

 

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula na úvod svojho príhovoru povedal, že J. Ťapák patrí medzi najvýznamnejších slovenských sochárov a jeho diela predstavujú súčasnú slovenskú špičku. Zároveň stručne priblížil jeho život a tvorbu, keď pripomenul, že pochádza zo známej umeleckej rodiny. Poukázal na to, že J. Ťapák sa už 30 rokov venuje najmä sochárskej tvorbe, pričom „gro“ tvorí bronz. Nebráni sa ale ani maľbe, kresbe či grafike – čo dokazuje aj expozícia v Slovenskom inštitúte v Moskve. 

 

J. Ťapák realizoval od roku 1990 celý rad samostatných výstav a zúčastnil sa na mnohých kolektívnych výstavách doma i v zahraničí - najmä v Rakúsku, v Nemecku, v Českej republike a v Maďarsku. Vytvoril architektonické diela napríklad v Hannoveri či dokonca v africkom Nairobi. „Dnes však otvára dosiaľ nepopísanú kapitolu svojej výstavnej činnosti, keď po prvý raz prezentuje svoje diela v Moskve,“ dodal riaditeľ slovenksého inštitútu. 

 

Ak. sochár J. Ťapák sa poďakoval za možnosť vystavovať svoje diela v galérii slovenského inštitútu. Vo svojom vystúpení ďalej podčiarkol, že za každou sochou je príbeh – keď vojde do ateliéru, je to prázdna miestnosť, ktorú sa snaží zaplniť fyzicky aj duševne. Poukázal na to, že stvárňuje tému samurajov, ale tvorí aj sochy inšpirované gréckou mytológiou, svetom zvierat alebo osobnými príbehmi.
 

Návštevníci vernisáže nešetrili slovami chvály, pričom niektorí z nich vyhlásili, že ide o jednu z najvydarenejších výstav, ktoré sa v galérii Slovenského inštitútu v Moskve doteraz konali. Výstava „Príbeh z ateliéru“ akademického sochára J. Ťapáka potrvá v inštitúte do 13. novembra 2017.

Príhovor akademického sochára J. Ťapáka. Vpravo riaditeľ Slovenského inštitútu J. Šmihula. Príhovor akademického sochára J. Ťapáka. Vpravo riaditeľ Slovenského inštitútu J. Šmihula. Umelec J. Ťapák (vpravo) sprevádza výstavou svojich diel slovenského veľvyslanca P. Priputena Umelec J. Ťapák (vpravo) sprevádza výstavou svojich diel slovenského veľvyslanca P. Priputena Návštevníci vernisáže Návštevníci vernisáže
Návštevníčka slávnostného otvorenia Návštevníčka slávnostného otvorenia Pohľad na účastníkov vernisáže Pohľad na účastníkov vernisáže Diela akademického sochára J. Ťapáka Diela akademického sochára J. Ťapáka
Diela akademického sochára J. Ťapáka Diela akademického sochára J. Ťapáka Celkový pohľad na expozíciu akademického sochára J. Ťapáka nazvanú „Príbeh z ateliéru“. Celkový pohľad na expozíciu akademického sochára J. Ťapáka nazvanú „Príbeh z ateliéru“.