Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Moskovčanom sa po prvý raz predstavila gemerská čipka

Moskovčanom sa po prvý raz predstavila gemerská čipka

20.9.2017 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

V galérii Slovenského inštitútu v Moskve (SI) sa konala v utorok (19. septembra 2017) vernisáž výstavy, nazvanej „Gemerská čipka“. Na slávnostnom otvorení výstavy sa zúčastnil slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Peter Priputen a desiatky ďalších hostí.


Riaditeľ SI Ján Šmihula poukázal v otváracom príhovore na to, že je vždy rád, keď môžu svojim návštevníkom predstaviť v priestoroch inštitútu niečo typicky slovenské, originálne, čo sa zatiaľ na tomto mieste neprezentovalo. V tejto súvislosti zdôraznil, že práve to sa týka aj gemerskej čipky, ktorá má v SI Moskva svoju premiéru. Pripomenul, že v Gemeri, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie oblasti turistického ruchu na Slovensku má čipka vyše 200-ročnú tradíciu.


Riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave a kurátorka výstavy Helena Novotná priblížila prítomným históriu a súčasnosť gemerskej čipky, ako aj činnosť ich Klubu paličkovej čipky, hlavnou náplňou ktorého je čo najvernejšie nadviazať na tradície gemerskej paličkovej čipky a odovzdať túto krásnu textilnú techniku mladej generácii.  


H. Novotná poukázala ďalej na to, že najstaršia známa gemerská čipka pochádza z roku 1780, pričom čipky slúžili v minulosti na ozdobu odevu, obrusov, záster, plachiet a oltárnych prikrývok. Pokračovaním starej gemerskej čipky je čipka čepcová. Zdôraznila, že súčasná gemerská paličková čipka je originálna svojim prevedením a ojedinelá nielen na Slovensku, pretože jej základ tvoria tradičné gemerské vzory a motívy. 


Po vystúpení riaditeľky Gemerského osvetového strediska H. Novotnej predviedla čipkárka Anna Urbánová ukážku výroby gemerskej čipky, ktorá sa stretla s veľkým záujmom návštevníkov. Vernisáž výstavy spestrili svojim spevom folkloristi v tradičných gemerských krojoch.


Výstava „Gemerská čipka“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 2. októbra 2017. 

Vystúpenie riaditeľky Gemerského osvetového strediska v Rožňave a kurátorky výstavy H. Novotnej. Zľava: manželka veľvyslanca P. Priputenová, veľvyslanec SR v RF P. Priputen, čipkárka A. Urbánová, pracovníčka SI M. Zeleňanská, riaditeľka Gemerského osvetového strediska H. Novotná a riaditeľ SI J. Šmihula. Vystúpenie riaditeľky Gemerského osvetového strediska v Rožňave a kurátorky výstavy H. Novotnej. Zľava: manželka veľvyslanca P. Priputenová, veľvyslanec SR v RF P. Priputen, čipkárka A. Urbánová, pracovníčka SI M. Zeleňanská, riaditeľka Gemerského osvetového strediska H. Novotná a riaditeľ SI J. Šmihula. Veľvyslanec SR v RF P. Priputen si v sprievode čipkárky A. Urbánovej (vpravo) a riaditeľky Gemerského osvetového strediska H. Novotnej pozerá expozíciu. Veľvyslanec SR v RF P. Priputen si v sprievode čipkárky A. Urbánovej (vpravo) a riaditeľky Gemerského osvetového strediska H. Novotnej pozerá expozíciu. Návštevníci výstavy. Návštevníci výstavy.
Foto – návštevníci výstavy. Foto – návštevníci výstavy. Čipkárka A. Urbánová predvádza svoje umenie výroby gemerskej čipky. Čipkárka A. Urbánová predvádza svoje umenie výroby gemerskej čipky. Folkloristi M. Hlaváčová a P. Rybovič počas slávnostného otvorenia výstavy. Folkloristi M. Hlaváčová a P. Rybovič počas slávnostného otvorenia výstavy.
Ukážka gemerskej čipky. Ukážka gemerskej čipky.