Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Originálne diela vytvorené tzv. tekutou matricou sa predstavujú v SI v Moskve

Originálne diela vytvorené tzv. tekutou matricou sa predstavujú v SI v Moskve

11.7.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rusko

V stredu (11. júla) sa konalo v galérii Slovenského inštitútu v Moskve (SI) slávnostné otvorenie výstavy pod názvom „OUT & IN“ , ktorá je zaradená medzi paralelné programy 6. Moskovského medzinárodného bienále umenia mladých. Riaditeľ SI Ján Šmihula v tejto súvislosti vo svojom príhovore pripomenul, že zatiaľ čo majstrovstvá sveta vo futbale sa pomaly blížia k svojmu finále, moskovské medzinárodné bienále je v plnom prúde. Podčiarkol, že je veľmi rád, že SI sa tradične zúčastňuje na tomto prestížnom podujatí, ktorého hlavnou úlohou je ukázať aktuálne práce talentovaných umelcov. Moskovské bienále je totiž jediným bienále na svete, na ktorom sa zúčastňujú iba mladí umelci. Tento rok ich prišlo do Moskvy viac ako 50 z vyše 20 krajín. Medzi nimi aj dvojica mladých slovenských vizuálnych tvorcov Martin Ševčovič a Peter Čintalan.

 

Umelec a kurátor v jednej osobe Martin Ševčovič sa poďakoval SI za možnosť vystavovať ich diela v priestoroch SI. Vo svojom vystúpení poukázal na to, že na výstave sa prezentuje kolekciou závesných obrazov, pod názvom stavebné prvky mentálnych individualít. Vytvorené sú pomocou experimentálneho technologického postupu, odtláčania takzvanej tekutej matrice, ktorú vynašiel počas doktorandského štúdia. Peter Čintalan vystavuje dve kolekcie fotografií. V prvej dokumentuje proces zmeny na odtlačkoch z tekutých matríc M. Ševčoviča a v druhej sérii fotografií poukazuje na vplyv vonkajšieho prostredia na fotografovaný objekt.

 

Výstava M. Ševčoviča a P. Čintalana pod názvom „OUT & IN“ potrvá v galérii SI Moskva do 13. augusta 2018.   

Pohľad na účastníkov slávnostného otverenia výstavy. Pohľad na účastníkov slávnostného otverenia výstavy. Príhovor umelca – kurátora M. Ševčoviča. V strede umelecký fotograf P. Čintalan a N. Obydina – pracovníčka SI Moskva. Príhovor umelca – kurátora M. Ševčoviča. V strede umelecký fotograf P. Čintalan a N. Obydina – pracovníčka SI Moskva. Umelec – kurátor M. Ševčovič v besede s návštevníkmi vernisáže. Umelec – kurátor M. Ševčovič v besede s návštevníkmi vernisáže.
Vystavované diela návštevníkov zaujali. Vystavované diela návštevníkov zaujali. Foto pred vystavovanými dielami. Foto pred vystavovanými dielami. Detailné štúdium vystavovaného diela návštevníkmi vernisáže. Detailné štúdium vystavovaného diela návštevníkmi vernisáže.
Pohľad na dielo M. Ševčoviča. Pohľad na dielo M. Ševčoviča. Vystavené fotografie P. Čintalana. Vystavené fotografie P. Čintalana.