Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve

Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve

19.1.2017 | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Za účasti veľvyslanca SR v Ruskej federácii Petra Priputena, štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej a desiatok ďalších hostí uskutočnilo sa v stredu (18.1.) v galérii Slovenského inštitútu v Moskve (SI) slávnostné otvorenie výstavy, nazvanej „Ruskí maliari na Slovensku o Slovensku“. 

 

Na 33 obrazoch zobrazuje 16 ruských umelcov rôzne zákutia Slovenska, ktoré namaľovali počas plenérov. Hostí na vernisáži privítal riaditeľ SI Ján Šmihula, ktorý vyslovil na úvod nádej, že tak ako po minulé roky, tak aj tento zachovajú kultúrnemu stánku Slovenska v Moskve svoju priazeň a naďalej sa budeme stretávať na rôznych podujatiach. V súvislosti s práve otvorenou výstavou povedal, že je pre neho zaujímavé pozrieť si, ako svojimi štetcami vidia našu malebnú krajinu ruskí umelci. Zároveň predstavil veľkého priateľa Slovenska i našej kultúry Petra Stronského – prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia, s ktorou výstavu spoločne pripravili. P. Stronský uviedol, že na Slovensko chodí pravidelne už viac ako 10 rokov a počas tohto obdobia sa „vystriedali“ u nás na plenéroch takmer štyri desiatky ruských umelcov. O svojom veľmi blízkom vzťahu k Slovensku hovorili na vernisáži aj ďalší ruskí umelci Alexander Beglov - predseda Zväzu umelcov Podmoskovskej oblasti a Sergej Sirenko – profesor Moskovského štátneho umeleckého inštitútu V. I. Surikova. O spomínanú výstavu ruských maliarov prejavilo už záujem aj veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave.


Na záver úvodnej časti slávnostného otvorenia výstavy, ktorá potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 13. februára t.r., prevzal riaditeľ SI J. Šmihula od prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia P. Stronského ďakovný list za prínos k  upevňovaniu vzťahov v oblasti kultúry a umenia medzi RF a SR.         

P. Priputen (6.sprava) veľvyslanec SR v RF, O. Nachtmannová (v strede) št. taj. MŠ SR. P. Priputen (6.sprava) veľvyslanec SR v RF, O. Nachtmannová (v strede) št. taj. MŠ SR. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve.
Ruská maliarka A. Serova, vystavujúca na výstave. Ruská maliarka A. Serova, vystavujúca na výstave. Ruskí umelci, vystavujúci na výstave. Ruskí umelci, vystavujúci na výstave. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve.
Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve.
Príhovor riaditeľa SI Moskva J. Šmihulu. Príhovor riaditeľa SI Moskva J. Šmihulu. Št. taj. MŠ SR O. Nachtmannová (v strede) počas slávnostného otvorenia. Št. taj. MŠ SR O. Nachtmannová (v strede) počas slávnostného otvorenia. Príhovor P. Stronského - prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia (MAKU) Príhovor P. Stronského - prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia (MAKU)
Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Príhovor A. Beglova - predsedu Zväzu umelcov Podmoskovskej oblasti. Príhovor A. Beglova - predsedu Zväzu umelcov Podmoskovskej oblasti. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve.
Riaditeľ SI J. Šmihula preberá ďakovný list od prezidenta MAKU P. Stronského. Riaditeľ SI J. Šmihula preberá ďakovný list od prezidenta MAKU P. Stronského. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve. Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve.