Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Slovenské bábkarstvo premiérovo v SI Moskva

Slovenské bábkarstvo premiérovo v SI Moskva

22.6.2018 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rusko

Po úspechu expozície predstavujúcej bábkarské tradície na Slovensku, ktorý zaznamenala v Ruskej štátnej detskej knižnici v Moskve (5.4.–11.5.2018) zavítala teraz výstava pod názvom „Čaro bábok a bábkového divadla“ do galérie Slovenského inštitútu v Moskve (SI), kde sa konala vo štvrtok (21. júna) jej vernisáž.

 

Riaditeľ SI Ján Šmihula poukázal na to, že návštevníci sa môžu na 20 banneroch  doplnených o 34 divadelných bábok podrobnejšie zoznámiť s tradíciami slovenského bábkarstva. Pripomenul, že podobná výstava sa koná v priestoroch SI po prvý raz, pričom vyslovil radosť z toho, že sa tak deje v roku, kedy si Slovensko pripomína 25. výročie svojho vzniku. Súčasne zdôraznil, že zorganizovať výstavu by nebolo možné bez spolupráce so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici, s ktorou SI už dlhší čas veľmi úzko spolupracuje.

 

Na túto skutočnosť poukázala aj vedúca Odboru riaditeľky knižnice a kurátorka výstavy Oľga Doktorová. Vo svojom vystúpení spresnila, že výstava predstavuje bábkoherectvo a bábkarskú kultúru, vychádzajúcu z tradície piatich miest – Banskej Bystrice, Martina, Nitry, Žiliny a Košíc. Konkrétne spomenula napr. rodiny Anderlovcov a Stražanovcov (Ján Stražan * 1.7.1856 - † 15.9. 1931 bol prvý slovenský kočovný profesionálny bábkar). O. Doktorová zároveň podčiarkla, že bábkarské divadlo má nielen zábavnú, ale aj výchovnú funkciu a vyslovila želanie, že výstava zaujme čo najviac návštevníkov.

 

Výstava „Čaro bábok a bábkového divadla“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 6. júla 2018. 

Pohľad na účastníkov vernisáže. Pohľad na účastníkov vernisáže. Slávnostné otvorenie výstavy: kurátorka Oľga Doktorová a riaditeľ SI Ján Šmihula. Slávnostné otvorenie výstavy: kurátorka Oľga Doktorová a riaditeľ SI Ján Šmihula. Foto do albumu. Foto do albumu.
Kurátorka Oľga Doktorová rozdáva darčeky tým najmenším návštevníkom. Kurátorka Oľga Doktorová rozdáva darčeky tým najmenším návštevníkom. Jedna z návštevníčok vernisáže. Jedna z návštevníčok vernisáže. Pohľad na účastníkov vernisáže. Pohľad na účastníkov vernisáže.
Časť expozície „Čaro bábok a bábkového divadla“ v galérii SI Moskva. Časť expozície „Čaro bábok a bábkového divadla“ v galérii SI Moskva.