Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Správy

Back

Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove

Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove

10.2.2017 | Kultúrna prezentácia

V meste Alexandrov sa v piatok (10. februára 2017) uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy slovenského insitného maliara Miroslava Potomu, rodáka z východoslovenskej obce Stročín v okrese Svidník. V Múzeu sestier Cvetajevových predstavuje ruskej verejnosti takmer dve desiatky obrazov, ktorými cez spomienky na detstvo a mladosť zobrazuje rodný kraj, typickú atmosféru každodenného života na dedine, rôzne zvyky a obyčaje, ale tiež oslavu sviatkov i významných udalostí.

Riaditeľ Múzea Lev Kivovič Gotgeľf, veľký priateľ Slovenska a slovenského umenia vyjadril radosť z toho, že spolupráca so Slovenským inštitútom v Moskve (SI) pokračuje, čoho dôkazom je aj výstava insitného maliara M. Potomu. Vyzdvihol skutočnosť, že slovenské insitné umenie približujú svojim návštevníkom vôbec po prvý raz. Riaditeľ SI Ján Šmihula poukázal na to, že obrazy M. Potomu sa stretli s veľkým záujmom ruskej verejnosti už vlani v decembri v galérii SI, kde mali v Rusku svoju výstavnú premiéru. Návštevníci oceňovali ich farebnosť a životný optimizmus z nich plynúci. Pripomenul, že M. Potoma prezentoval svoje diela okrem Slovenska aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku a vo Francúzsku. Pracovníčka SI Alla Nuždina priblížila na vernisáži insitné umenie. Zdôraznila, že zvýšený záujem o tento druh umenia, ktorý možno pozorovať na celom svete je spätý predovšetkým s tým, že v priestore jednotného jazyka svetovej kultúry vystupuje v súčasnosti do popredia vari ako nikdy pred tým láska k rodnému dvoru, k rodnej dedine a k rodnému kraju. 

Po slávnostnom otvorení výstavy obrazov insitného umelca M. Potomu, ktorá potrvá v Múzeum sestier Cvetajevových v Alexandrove do 10.marca t.r. zotrval riaditeľ SI J. Šmihula a pracovníčka SI Alla Nuždina s návštevníkmi vernisáže v takmer dvojhodinovej diskusii. Bližšie sa dozvedeli o tvorbe autora, o činnosti Slovenského inštitútu v Moskve, ako aj o slovenskej kultúre a umení vôbec. 

Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove. Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove. Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove. Slovenské insitné výtvarné umenie v Alexandrove.