Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

L. Bielik: „Príbeh jednej fotografie - Muž s odhalenou hruďou“

L. Bielik: „Príbeh jednej fotografie - Muž s odhalenou hruďou“

9.4.2018 - 26.4.2018

Na prelome storočí bola fotografia Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom vybraná do viacerých publikácií zhŕňajúcich najdôležitejšie fotografické zábery 20. storočia. Spolu s inými podobnými zábermi sa stala symbolom nenásilného odporu. Pre Slovákov má táto ikonická fotografia výnimočný význam. Od augusta 1968 symbolizuje ich odpor proti komunistickej normalizácii a stala sa synonymom víťazstva sily ľudského ducha. Bielikovu fotografiu uverejnili mnohé zahraničné médiá. Okrem redakcií Die Welt a Berliner Morgenpost či The New York Times neskôr aj denníky Süddeutsche Zeitung, Die Tageszeitung, Die Woche, Frankfurter Rundschau, Rheinischer Merkur a Passauer Neue Presse, ako aj časopisy Der Spiegel a Focus. V tlači, učebniciach a v tematických publikáciách sa objavili aj ďalšie dva Bielikove fotomotívy, ktoré sa stali symbolom okupácie: sovietsky dôstojník, ktorý mieri revolverom na ľudí v dave, a muž s detským kočíkom vedľa tanku v pešej zóne Bratislavy.

 

Výstava je jedným z projektov verejnej diplomacie MZVaEZ SR a je realizovaná v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe, s DOMUS SM v ČR a Krajskou vedeckou knižnicou v Liberci.

 

Výstava je zároveň jedným z projektov pripomínajúcich si spoločné česko-slovenské výročia v roku 2018 a v priebehu roka 2018 bude ďalej prezentovaná v ďalších mestách v ČR.