Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Medzinárodná konferencia o programe a cieľoch Vyšehradského zoskupenia

Medzinárodná konferencia o programe a cieľoch Vyšehradského zoskupenia

Z iniciatívy Lektorátu slovenského jazyka a kultúry bolonskej univerzity so sídlom vo Forlí sa na pôde Fakulty politických vied konala 7. mája 2015 medzinárodná konferencia o programe a cieľoch Vyšehradského zoskupenia na tému „V4 and the EU integration: Challenges and Opportunities of Regional Cooperation“.

Konferenciu otvorila lektorka slovenského jazyka a kultúry Renáta Kamenárová spolu s prof. Stefanom Bianchinim a prof. John Patrick Leechom z Fakulty politických a spoločenských vied.
Veľvyslankyňa Slovenskej republiky Mária Krasnohorská vystúpila s prednáškou o hlavných prioritách a cieloch prebiehajúceho slovenského predsedníctva V4. Spoluprácu krajín V4 v diplomacii ilustrovala aktivitami veľvyslanectiev V4 v Taliansku (prehliadka súčasnej filmovej tvorby V4 v Ríme, Palerme a Turíne, školská spolupráca hotelových akadémií V4 vo Florencii, školský projekt k 10. výročiu vstupu do EÚ iniciovaný zastupiteľskými úradmi krajín V4, odborná konferencia o skladovaní a likvidácii rádioaktívneho materiálu v zdravotníctve s expertami V4+ Taliansko a pod.).

Vedúca administratívneho oddelenia Medzinárodného vyšehradského fondu (MVF) v Bratislave Andrea Babčanová predstavila prítomnému publiku študentov štruktúru MVF a možnosti predkladania projektov v rámci regionálnej spolupráce. Prodekanka pre zahraničné vzťahy UK v Bratislave Darina Malová vystúpila s prednáškou na tému „Limits of International Cooperation (A Case of Eastern Partership!)“.
Za maďarskú stranu na konferencii vystúpil dekan Fakulty pre medzinárodný manažment a business z Business School v Budapešti Tamász Szemlérs s prednáškou na tému „European economic governance seen from the V4“ a za PR Anna Kolomycew z Fakulty politických vied Univerzity v Rzeszów s témou „Institutions or networks? Looking for th best model of the Visegrad group cooperation.“

Na príprave podujatia participovalo Veľvyslanectvo SR v Taliansku, Honorárny konzulát SR vo Forlí, Slovenská kultúrna asociácia vo Forlí, Medzinárodný kurz pre medzinárodné vzťahy Fakulty politických vied vo Forlí a Vyšehradská katedra Univerzity v Bologni (je to študijný program, ktorý vznikol z iniciatívy V4 voči talianskym univerzitám).

Na podujatí sa napriek ukončeniu prednáškového obdobia zúčastnil vysoký počet univerzitných študentov viacerých študijných odborov.