Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah
Back

Oslavy 100. výročia prvej svetovej vojny v Taliansku, 12. 6. 2015

Oslavy 100. výročia prvej svetovej vojny v Taliansku, 12. 6. 2015

Pamätný deň k 100. výročiu prvej svetovej vojny spojený so spomienkou vzniku Česko-slovenských légií v Taliansku a ich zakladateľa Milana Rastislava Štefánika zorganizovalo v piatok (12. júna 2015) Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme v spolupráci s českým veľvyslanectvom.

V priestoroch Múzea zástav v pamätníku Vittoriano (Oltár vlasti) bola inaugurovaná výstava „Kde je moja vlasť? Miesta, spomienky a história česko-slovenskej légie v Taliansku počas Veľkej vojny“, realizovaná spoločnosťou Nova Civitas v Padule, kde v rokoch 1916-1918 bolo sústredených 10 000 slovenských a českých vojenských zajatcov, v mene ktorých 24. mája 1918 na schodoch toho istého Oltára vlasti M. R. Štefánik prevzal bojovú zástavu z rúk zástupcov talianskej vlády, ktorá ako prvá uznala právo Slovákov a Čechov na samostatný štát. Následne slovenská veľvyslankyňa Mária Krasnohorská a veľvyslanec Českej republiky Petr Buriánek spolu so zástupcami talianského Ministerstva obrany a pozvanými hosťami položili veniec k tabuli M. R. Štefánika. Pamätný deň pokračoval historickým seminárom „Česko-slovenská légia v Taliansku a Veľká vojna“, na ktorom vystúpili slovenskí, českí, talianski a francúzski historici. Vďaka spolupráci a podpore Assicurazioni Generali bude publikovaný zborník konferencie. Pamätný deň sa konal pod záštitou úradu predsedu vlády Talianska a podujatie bolo zaradené do oficiálneho programu.

V rámci tohto projektu Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme zorganizovalo vo štvrtok (11. júna 2015) konferenciu o česko-slovenských légiách na pôde Univerzity La Sapienza pre mladú generáciu rímskych študentov. Projekt sa tiež stal súčasťou iniciatív Mesiaca medzinárodnej kultúry v gescii Mestského úradu hlavného mesta Rím.